Ece Eldek

''Başka Yer'' Sergisi Sanatçısı, Sergi Katı ( 12.03.2022 - 19.04.2022 )

Görsel sanatçı ve şair olarak çalışmalar yapan Ece Eldek, Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım bölümünde eğitim gördü. Mezuniyetinden bu yana yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sergilere katıldı. Şiirleri ve yazıları, “Ayık Kayık” isimli kitabında ve “mamama” isimli chap-book’unda yayınlandı, halen de çeşitli basılı ve online platformlarda yayımlanmaya devam ediyor.

Eldek, sanatsal çalışmalarıyla politik meselelerden psikososyal konulara uzanan kavramları ele alarak video, enstalasyon, performans gibi çeşitli üretim alanlarında işler üretmektedir. Eldek, şiir temelli kadın yazımının görünürlüğüne katkıda bulunan, online yayınlanan “Moero Fanzin”in kurucu editörlerinden biridir. Ayrıca geçmişte “TOZ / Artist Run Space” ve “Herhâl” isimli sanatçı inisiyatiflerinin kurucularından olmuştur.

Disiplinlerarası çalışan bir görsel sanatçı ve şair. Ece Eldek, son yıllarda yazı ve görsel çalışmalarını birleştirme eğiliminde. Enstalasyona ve şiire dayalı yeni bir dil geliştirmeye çalışıyor. İnsan olmanın ne anlama geldiğini yeniden düşünmek ve anlamakla ilgileniyor. Sosyal, politik ve kültürel ilişkiler ağı, iç içe geçmiş mekanizmalar ve süreçler ilgi odağı. Öznel deneyimi oluşturan ilişkilerin bütünü üzerine çalışıyor.

ECE ELDEK