hakkımızda

decollage hakkında

Genç ve yeni nesle sanatı sevdirmek, sürdürülebilir ve ulaşılabilir bir sanat ortamı yaratmak, multidisipliner üretim alanını desteklemek amacıyla Mimar Viktoria Şahin kuruculuğunda hayata geçen Decollage Art Space, seramikten müziğe, gastronomiden bedensel aktivitelere dek uzanan birçok workshop, konuşma, performans ve atölye ile sanatseverlerle buluşuyor. Her katında farklı disiplinlerle karşılaşabileceğiniz, etkileşime geçip atölyelere katılabileceğiniz, performansları izleyip yaratıcı insanlarla buluşabileceğiniz bir deneyim alanı olarak konumlanıyor. 

Hem genç ve yeni nesle sanatı sevdirmek, sürdürülebilir ve ulaşılabilir bir sanat ortamı yaratmak, hem de her yaştan yetişkinin özledikleri sanat ve kültür ortamında buluşmalarını sağlamak amacıyla adımlarını atan Decollage Art Space’in öncelikli hedefleri arasında multidisipliner deneyimleri gençlere aktarıp, içlerindeki yaratıcı ve sanatsal yeteneklerini keşfetmeye ve geliştirmeye motive etmek, ilgilerini çekmek yer alıyor. Decollage Art Space’in programları arasında resim, heykel, mimarlık ve sanat tarihinin yanı sıra, uzmanların ve usta sanatçıların yer alacağı, gastronomiden seramiğe, porselenden cama, vokal atölyelerinden konserlere kadar birbirini tamamlayan pek çok etkinlik ve atölye çalışmaları bulunuyor.

Decollage Art Space’in mimarisi de sanata olan ilgisi, esas aldığı klasik Rus eğitimi ve mimarlık alanındaki 20 yılı aşkın deneyimiyle kurucu Viktoria Şahin’in imzası taşıyor. Şahin bu konuda yorumlarını şu sözleriyle ifade ediyor: “Biz mimarlar her detayı titizlikle düşünüp, en fonksiyonel bir biçimde tasarlamak ve planlamak isteriz. Biz de mevcut yapı üzerinde mümkün olabilen tüm değişiklikleri yaparak her katın amacına uygun fonksiyonlandırdık. Tamamı çelik ve cam olan mevcut yapının içinde binanın elverdiği kadar maksimum değişiklikler yaparak donanımını sağladık. Sadece mekânın planlaması değil, çelik konstrüksiyona uyacak şekilde katların düzenlenmesi ve beraberinde tüm mekanların mobilya tasarımlarını da üstlenerek bu konseptte düşünerek uyguladım. Yaklaşık 1250 m2’lik bir alanda hizmet veren Decollage Art Space’i disiplinlerarası sanat alanı olarak şekillendirdim.” 

Decollage Art Space bünyesinde resim, heykel, seramik, cam atölye çalışmaları yapılabilen yaratıcı alanda müzik, dans, tiyatro gibi sanatsal performanslar için donanıma sahip Performans Alanı katı, içerisinde Art Shop bölümünün de yer aldığı VKoffee, sanat galerisi, sanat kitaplığı alanını barındırıyor. Ziyaretçileri için rahat ve hoş bir ortam tasarlamayı öncelikleri arasında tutan Decollage Art Space’in iç mekânı kitap, heykel ve çeşitli sanat eserleriyle zenginleşmiş bir yapıda. Sanat etkinlikleri dışında vakit geçirmek isteyenler için Art Shop ve VKoffee alanları herkesin kullanımına açık. 

Farklı müzik dallarında akustik ev konserleri, caz konserleri, müzikli söyleşiler, resitallerin yer aldığı “Decollage Sahne”, bu sezon da müzikseverlerle buluşmayı sürdürecek. Gençlerin yanı sıra her yaştan sanatseverin, kültürel konulara ilgi duyan herkesin keyif aldığı yeni deneyimler paylaştığı rahat ve kreatif bir ortam Decollage Art Space’in öncelikleri arasında yer alıyor. Farklı disiplinlere kucak açan, her yaşa ve kesime hitap eden dinamik yapısıyla bunu sürdürmeyi hedefliyor.