4 Mart 2024 Pazartesi

Baharı Karşılarken

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

İstanbul’un Hafızası Bulgur Palas, Kültür ve Sanatın Yeni Merkezi Oluyor

İstanbul'un simgelerinden biri olan Bulgur Palas, uzun yıllar kaderine terk edilmiş durumdaydı. Restorasyonun tamamlanmasının ardından 28 Şubat'ta kapılarını sanatseverlere açan Bulgur Palas, şimdi şehre nefes aldıran bir mekan haline geldi.

Bulgur Palas'ın kültür sanat alanındaki ilk etkinliği ise "Magnum İstanbul’da" sergisi oldu. Dünyanın önde gelen fotoğraf ajanslarından biri olan Magnum Photos’un 77. yıl sergisi olan "Magnum İstanbul’da", 70 sanatçının 200’ü aşkın fotoğrafından oluşuyor. Sergide, 2017 yılında ajansa katılan ve savaş muhabirliği alanında ödüller kazanan Emin Özmen’in 30 eseri de yer alıyor. Magnum Photos’un zengin arşivine bir bakış sunan sergide, ajansın kuruluşu ve gelişiminin izleri sürülüyor. Sergi, Jonas Bendiksen, Henri Cartier-Bresson, Cornell ve Robert Capa, Ara Güler, David Seymour, Olivia Arthur, Raymond Depardon, Bieke Depoorter, Elliott Erwitt gibi ünlü fotoğrafçıların eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

Bulgur Palas, İstanbul'un kültür sanat hayatına yeni bir soluk getirirken, "Magnum İstanbul’da" sergisi 29 Şubat - 31 Ağustos tarihleri arasında pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.


Fotoğraf kültür.istanbul resmi web sitesinden alınmıştır.

Nilüfer Tiyatro Festivali: Baharın Tiyatro Ziyafeti

Nilüfer Kent Tiyatrosu, 2-16 Mart tarihleri arasında gerçekleştireceği bahar tiyatro festivali ile sanatseverleri buluşturacak. Festival kapsamında, 14 değerli tiyatro oyunu Nilüfer'de sahnelenecek, böylece tiyatro tutkunları unutulmaz anlar yaşayacaklar.

Festivalin açılışı, Nilüfer Kent Tiyatrosu'nun bol ödüllü oyunu "1984" ile yapılacak. Festivalin kapanışını ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın "Deli Dumrul" oyunu ile gerçekleştirecek. Festival programında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın "Cadı Kazanı", Moda Sahnesi'nin "Şirreti Evcilleştirmek", Oyun Atölyesi'nin "Kel Diva", Bakırköy Belediye Tiyatroları'nın "Flu Lysistrata", Kundura Sahne'nin "Geçen Gün", Tiyatrokare'nin "Veda", Kadıköy Emek Tiyatrosu'nun "Ölümün Tersi Arzudur", Tiyatro.İN'in "Kim Bu Ben", Dostlar Tiyatrosu'nun "Bir Delinin Hatıra Defteri", Kumbaracı50'nin "Öteki Venedik Taciri" oyunları yer alacak.

Bursalılar ayrıca festival kapsamında dans gösterileri de izleme şansı bulacaklar. 9 Mart Cumartesi günü, Tork Dans Topluluğu'nun "Sır" ve Taldans'ın "Andan Daha Kısa" isimli gösterileri seyircilerle buluşacak. Nazım Hikmet Kültürevi sahnesinde sahnelenecek oyunların ardından ise seyirci sohbetleri düzenlenecek.


Fotoğraf passo resmi web sitesinden alınmıştır. 

Çift Başlı

Ünlü sanatçı İhsan Oturmak'ın beş yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisi olan "Çift Başlı", sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Sanatçının diline özgü kara mizahı ve derin sorgulamaları eserlerinde buluşturan sergi, Oturmak'ın sanat anlayışının yeni açılımlarını sunuyor. "Çift Başlı" serisi, özellikle devlet araçlarına dair sorgulamaları ve iktidarın verimsizliğini ele alan güçlü bir vurguya sahip. Serginin ana parçası olan "Otonom Taksi" isimli yerleştirme, izleyicilere stresli ve verimsiz varoluşu abartılı bir yorumla sunuyor.

Sergide ayrıca, daha önce Çanakkale Bienali'nde gösterilen "Patinaj" ve "İstif" gibi video eserler de yer alıyor. "Patinaj"da son model bir makam aracının çamura saplanmasıyla iktidarın verimsizliği gözler önüne serilirken, "İstif" ise izleyicilere insan toplulukları üzerinden toplumsal eleştiriler sunuyor.


Fotoğraf kolekta resmi web sitesinden alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın