27 Kasım 2023 Pazartesi

Tiyatroda Sezonun Yenileri

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

Çirkin

Firuze Engin'in yazdığı, Güray Dinçol'un yönettiği ve Nihal Yalçın ile Onur Berk Arslanoğlu'nun başrollerini paylaştığı "Çirkin" oyunu, tiyatro ve dijital enstalasyonun birleştiği özgün bir deneyim sunuyor. Prömiyerini 27. İstanbul Tiyatro Festivali'nde gerçekleştiren ve Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu tarafından desteklenen oyun, 10 Kasım'daki prömiyerinin ardından Aralık ayında da cuma ve cumartesi günleri seyirci karşısına çıkmaya devam ediyor.

Oyun, Anadolu masallarından ilham alan gerçeküstü bir ihanet hikayesini anlatıyor. Bin yıllardır yaşayan ve çirkin bir mahluk olan Şiva ile onunla birlikte lanetlenerek ölümsüzlük cezasına çarptırılan tavuk karakteri, geçmiş ve bugün arasında gezinerek izleyicilere benzersiz bir deneyim sunuyor. Oyunun sahnesindeki anlatı evreni ile duvarlardaki etkileşimli görüntü evreni bir araya gelerek seyirciyi masalsı bir atmosfere taşıyor.

Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu tarafından desteklenen ve Kaleidoscope Fonu Dönüşüm Geliştirme Ödülü alan "Çirkin", kreatif stüdyo xtopia tarafından özel bir "immersive" (kapsayıcı) sekans tasarımıyla her sahnesini özel kılıyor. Farklı teatral stilleri çağdaş tiyatro enstrümanlarıyla birleştiren oyun, teknolojinin sunduğu olanaklarla masalsı ve mitik bir evrenin kapılarını aralıyor.

Beyoğlu Hope Alkazar'da seyircisiyle buluşacak olan "Çirkin", izleyicilere Anadolu masallarından esinlenen ve çağdaş sanatın sınırlarını zorlayan bir deneyim sunmayı amaçlıyor.


Fotoğraf Hope Alkazar resmi web sitesinden alınmıştır.

Küçük Prens

Sahne sanatları dünyasının önde gelen mekanlarından DasDas Sahnesi, zamansız başyapıt "Küçük Prens" ile izleyicilerini büyülemeye hazırlanıyor. Dünya yorgunu ve umudunu kaybetmiş bir pilotun Sahara Çölü'nde bozulan uçağını tamir etmeye çalışırken karşılaştığı gizemli Küçük Prens'in öyküsü, sahneye özgün bir yorumla taşınıyor.

Yazar Antoine de Saint-Exupéry'nin eserini sahneye taşıyan usta yönetmen Kayhan Berkin, dramaturg Ferdi Çetin ve birbirinden yetenekli oyuncu kadrosuyla "Küçük Prens", DasDas Sahnesi'nde can buluyor. Dekor tasarımından ışık ve ses tasarımına kadar birçok detayın özenle ele alındığı bu prodüksiyon, seyircilere hayal güçlerini zorlayan bir deneyim vadederken, görsel estetikle de dikkat çekiyor.

Oyunun başarılı oyuncu kadrosunda Deniz Işın, Doruk Şengün, Kenan Ece ve Taha Tegin Özdemir gibi isimler yer alırken, kostüm tasarımından afiş tasarımına kadar birçok aşamada emeği geçen sanatçılar, izleyicilere unutulmaz bir tiyatro deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Seyirciler, bu büyülü masalın içinde kaybolmak ve gökyüzündeki yıldızlarla dostluk kurmak için 3, 10 ve 17 Aralık tarihlerini not etmeyi unutmasınlar. Unutmayın, "Esas olan şey gözle görülemez."


Fotoğraf DasDas resmi web sitesinden alınmıştır.

Balina

Zorlu PSM, Craft Tiyatro ve Free Stage işbirliğiyle sahnelenen "Balina", Samuel D. Hunter'ın aynı adlı oyunundan uyarlanarak seyirciyle buluşuyor. Akademi Ödülleri'nde 3 adaylık alan ve Brendan Fraser'a "En İyi Erkek Oyuncu" Oscar'ını kazandıran "Balina", Türkiye tiyatro sahnesindeki yerini alıyor. İbrahim Çiçek'in yönetmenliğini üstlendiği oyunda, Enis Arıkan, Şebnem Bozoklu, Yağız Can Konyalı, Helin Kandemir ve Emine Evirgen gibi başarılı oyuncular rol alıyor. Oyun, aile, veda, bencillik, yalnızlık, özlemek, Moby Dick, utanmak ve affetmek gibi temaları işleyerek seyirciyi düşündürmeye ve duygusal bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

"Balina", Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi'nde tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor.


Fotoğraf Zorlu PSM resmi web sitesinden alınmıştır.

Terörizm

Bahçe Galata, sahneye koyduğu üçüncü oyun olan "Terörizm" ile Presnyakov Kardeşler'in en sevilen metinlerinden birini tiyatro severlerle buluşturuyor. Oyun, 27. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 15-16 Kasım tarihlerinde CKM'de prömiyerini yaparak seyirciyle buluştu.

Bu etkileyici yapının yönetmenliğini ise Saim Güveloğlu üstleniyor. "Terörizm", toplumsal olaylara ve bireysel çatışmalara kara mizah ile yaklaşan bir yapıya sahip. Bilgesu Akın, Defne Koldaş, Derya Şahan, Fatih Sevdi, Semih Ali Aksoy, Sezer Arıçay, Tansu Biçer, Tülin Özen, Tolga Güneş ve Zeynep Çötelioğlu gibi deneyimli oyunculardan oluşan bir kadroyla izleyicileri karşılıyor.

Oyun, sıradan insanların yaşadığı günlük zorluklar ve toplumsal gerginlikler üzerinden ilerlerken, Presnyakov Kardeşler'in kaleminden çıkan özgün bir bakış açısını sahneye taşıyor. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında prömiyerini yapan "Terörizm", seyircilere yeni bir tiyatro deneyimi sunmaya hazır.


Fotoğraf Bahçe Galata resmi web sitesinden alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın