6 Kasım 2023 Pazartesi

#Sanat Haftası

Eda Çamlı  |  Ed. Seray Rakıcı


"Kendi Gölgesinde" Sergisi: Arter Koleksiyonundan İlham Veren Bir Keşif

İstanbul'un kültür ve sanat sahnesinde önemli bir yere sahip olan Arter, 7 Nisan 2024 tarihine kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek olan yeni grup sergisi "Kendi Gölgesinde" ile ziyaretçilerini farklı bir deneyime davet ediyor. Emre Baykal ve Gizem Uslu Tümer tarafından kürate edilen bu sergi, Arter Koleksiyonu'ndan seçilen yapıtlarla oluşturuldu. Sergi, yapıtların birbirleriyle kurdukları yakınlıkları ve mekânla girdikleri etkileşimi keşfetme fırsatı sunuyor.

Kengi Gölgesinde, iç ve dış, kamusal ve mahrem, varlık ve yokluk, hafıza ve unutma, boşluk ve beden gibi ikilikler etrafında kurgulanmış ve bu temalar arasındaki ilişkileri araştırıyor. "Kendi Gölgesinde" başlığı, serginin ana temasını yansıtarak görünmezlik, belirsizlik, gizlenmişlik, muğlaklık gibi nitelikleri vurguluyor. Ziyaretçiler, bu sergiyi gezerken gölgede kalanı aramaya, kendi düşünsel ve duygusal katılımlarıyla zenginleşecek bir deneyime katılmaya davet ediliyor.

Sergide yer alan yapıtlar, genellikle sıradan veya gündelik malzemeler, nesneler ve durumları kullanarak sıra dışı ve beklenmedik müdahalelerle dönüştüren sanatçıların eserlerinden oluşuyor. Karartma, eksiltme, tekrarlama, yer değiştirme gibi yöntemlerle işlenen bu yapıtlar, ziyaretçilere puslu bir görüş alanı açıyor ve mekânda etkileşim yaratarak yeni anlamlar arayışına yol açıyor.

Koleksiyon sergisinde yer alan sanatçılar arasında Hüseyin Bahri Alptekin, Mirosław Bałka, Pedro Barateiro, Michał Budny, Hera Büyüktaşçıyan, Jae-Eun Choi, Cevdet Erek, Terry Fox, Hreinn Friðfinnsson, Bilge Friedlaender, Deniz Gül, Mona Hatoum, Rolf Julius, Nadia Kaabi-Linke, Šejla Kamerić, Borga Kantürk, Mohammed Kazem, Inge Mahn, Ferhat Özgür, Seza Paker, Pinaree Sanpitak, Chiharu Shiota, Yaşam Şaşmazer, Hema Upadhyay, ve Nika Zupančič gibi önemli sanatçılar bulunuyor.

"Kendi Gölgesinde" sergisi, sanatın sınırlarını zorlayan, düşündürücü ve etkileyici bir deneyim sunuyor. Arter'e gelen sanatseverler, bu benzersiz sergiyi keşfederken sanatın derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkma fırsatı buluyorlar.


Fotoğraf Arter web sitesinden alınmıştır.

Artweeks Akaretler: Sanat ve Sanatseverler İçin Bir Buluşma Noktası

İstanbul'un tarihi ve sanatsal dokusunu yaşatan Akaretler Sıraevler, sanatın büyülü dünyasını ağırlamaya hazırlanıyor. Bilgili Holding tarafından düzenlenen 8. Artweeks Akaretler, 16 Kasım tarihine kadar sanatçıları ve sanat tutkunlarını bir araya getirecek.

Bu yıl 8. kez gerçekleştirilecek olan etkinlik, Türkiye'nin önde gelen galeri ve sanatçılarını buluşturmayı hedefliyor. Dirimart, Pilevneli, PG Art Gallery, Anna Laudel, X-İst, MERKUR Galeri, Galeri Siyah Beyaz, Öktem Aykut, Ferda Art Platform, Martch, İyilik İçin Sanat, Galeri Nev İstanbul, Galeri Bosfor, Taksim Sanat, Doğançay Müzesi, Şerife Bilgili Ercantürk, Mine Sanat Galerisi, Muse Contemporary, One Arc Gallery, Gallery Kairos, Cengiz Yatağan gibi Türk sanatının önde gelen temsilcileri, Akaretler Sıraevler'de eserlerini sergileyecekler.

Bilgili Holding ve UBS ana sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğin organizasyonunu, Bilgili Sanat ve Sabiha Kurtulmuş üstleniyor. İki haftalık etkinlik boyunca, sanatçılarla söyleşiler, paneller ve özel etkinlikler düzenlenecek.

Ayrıca, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz değerli sanatçı Haluk Akakçe'nin Akaretler'deki evi ve atölyesi, eşi Nevzat Beyazıt Akakçe'nin isteği üzerine 16 Kasım tarihine kadar Artweeks özel ziyarete açık olacak. Bu, sanatseverlere Haluk Akakçe'nin eserlerine ve yaşamına saygı gösterme fırsatı sunuyor.


Fotoğraf Bilgili Holding web sitesinden alınmıştır. 

Çello Dâhisi Hauser, İstanbul'da Sahne Almaya Geliyor!

Klasik müziğin asi ruhu ve çello tutkusuyla tanınan 2Cellos'un kurucu üyesi Stjepan Hauser, dünya çapındaki ilk solo turnesi "Rebel with a Cello" kapsamında İstanbul'da hayranlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Müziğin "kötü çocuğu" olarak bilinen Hauser, Hırvatistan'ın gururu ve çello yıldızı olarak adından söz ettiriyor.

Hauser, klasik müziği dinamizmi ve enerjisiyle birleştirerek, milyonlarca dinlenme ve video görüntülemesi elde ettiği sosyal medya platformlarında büyük bir hayran kitlesi edindi. 18 Kasım akşamı Ülker Arena'da Epifoni organizasyonuyla sahne alacak olan Hauser, İstanbul'da unutulmaz bir gece vaadediyor.

Hauser, müziğin köklü geleneklerini bir araya getirerek klasik, pop ve rock müziği harmanlayan özel bir yeteneğe sahip. "Smooth Criminal" yorumuyla milyonların kalbini fethetti ve klasik müziği genç ve dinamik bir kitleye ulaştırdı. Çaykovski'den Lady Gaga'ya, Shostakovich'ten Shakira'ya kadar geniş bir repertuarla kendini ifade eden Hauser, dünya çapında konserler vererek yerleşik müzik sektörünün sınırlarını zorluyor.

Andrea Bocelli, Red Hot Chili Peppers gibi müzik dünyasının efsane isimleriyle iş birliği yapan Hauser, "Classic" albümüyle Billboard listelerinde zirveye tırmanırken, kendi çarpıcı müzik video serisi "Alone Together" ile de müzikseverlerin beğenisini kazandı.

İstanbul'da düzenlenecek olan bu konser, müziğin sınırlarını zorlayan bir dâhinin sahne performansını deneyimlemek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat.


Fotoğraf Biletix web sitesinden alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın