15 Ocak 2024 Pazartesi

Potansiyeller ve Kişisel Keşifler

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

Öteki

Dostoyevski'nin unutulmaz eseri "Öteki", ünlü yönetmen Emin Alper tarafından tiyatro sahnesine taşınıyor. 12 Ocak'ta Maximum Uniq Hall'da prömiyerini yapan oyun, Cem Yiğit Üzümoğlu, Erdem Şenocak, Derya Karadaş ve Gökhan Yıkılkan gibi başarılı oyuncuların yer aldığı güçlü bir kadroyla seyirciyle buluşuyor.

Emin Alper'in ilk tiyatro yönetmenliği deneyimi olan "Öteki", sahne tasarımı Deniz Göktürk Kobanbay, ışık tasarımı Ahmet Sesigürgil ve ses tasarımı Okan Kaya tarafından hayata geçiriliyor. Nisan Ceren Özerten'in yapımcılığında, Luz Yapım prodüksiyonuyla sahneye taşınan oyun, seyircilere sarsıcı bir kara komedi deneyimi sunmayı hedefliyor.

"Öteki"nin merak uyandıran sorusu ise şu: Fiziksel olarak sizinle aynı özelliklere sahip, ancak karakteri tamamen zıttınız olan birisi karşınıza çıksa ne yapardınız? Nefret ettiğiniz özelliklere sahip olmasına rağmen sizin hedeflerinize sizden daha kolay ulaşabilen birisiyle karşılaşmak, ne gibi çatışmalara yol açabilir?

Oyun, yaratıcı uyarlaması ve sahne deneyimiyle dikkat çekiyor. Sezon boyunca Maximum Uniq Hall, Zorlu PSM, CKM ve DasDas gibi prestijli mekanlarda sahnelenecek olan "Öteki", izleyicilere çarpıcı bir tiyatro deneyimi sunmayı vaat ediyor.


Fotoğraf Biletix resmi web sitesinden alınmıştır.

Olimpos Sergileri III: Enteriyör

Ünlü sanatçı Taner Ceylan, "Olimpos Sergileri" serisinin üçüncüsü olan ve "Enteriyör" temasına odaklanan grup sergisini küratörlüğünde Karaköy'deki tarihi un değirmeni binasında sunuyor. 21 Ocak'a kadar devam edecek olan bu sergi, sanatçının kendisi gibi sanatçıları ve onların üretim süreçlerini sanatın temel kavramlarıyla buluşturma deneyimine dayanıyor.

2019 yılında başlayan ve beş sergi olarak planlanan "Olimpos Sergileri" serisinin ilk iki edisyonunda "Portre" ve "Peyzaj" temaları işlenmişti. Üçüncü sergisi "Enteriyör"de ise Pelda Aytaş, Mert Acar, Vildan Hoşbak, Studio Pinprick, Sinan Çınar, Sinan Tuncay, Serdar Eğer, Kaan Fıçıcı, Enes Alba ve Can İncekara gibi sanatçıların resim, heykel, fotoğraf, desen, video ve yerleştirme çalışmaları sergileniyor. Sergideki tüm eserler, yeni üretimler olup ilk kez ziyaretçilere sunuluyor.

Serginin gerçekleştiği tarihi un değirmeni binası, geçmişi 19. yüzyıla dayanıyor ve 2011–2014 yılları arasında Galeri Manâ'ya, 2018'den itibaren ise Ali Raif Dinçkök'ün koleksiyonuna ev sahipliği yapmış önemli bir kültür mekanıdır. "Olimpos Sergileri III: Enteriyör", Karaköy'de bulunan bu tarihi mekanda her gün 12.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Bu sergi, sanatseverlere modern sanatın çeşitli yönlerini ve sanatçıların yaratıcı süreçlerini keşfetme fırsatı sunuyor.


Fotoğraf Olimpos Sergileri resmi web sitesinden alınmıştır.

Sen Potansiyellerle Doğdun

Neyzen, besteci, yapımcı ve dj Mercan Dede'nin 30 yıllık görsel sanat çalışmalarının bir seçkisini bir araya getiren "Sen Potansiyellerle Doğdun" başlıklı kişisel sergisi, Casa Botter'de sanatseverlerle buluşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Miras ve İBB Kültür ev sahipliğinde gerçekleştirilen serginin küratörlüğünü Nurhak Kaya üstleniyor. Sergi, 4 Şubat'a kadar ziyaret edilebilir.

"Sen Potansiyellerle Doğdun" sergisi, izleyicilere kendi potansiyellerini keşfetme çağrısı yaparak, varoluş sebeplerini ve sayısız potansiyellerini hatırlatmayı amaçlıyor. Mercan Dede'nin görsel sanat dünyasındaki 30 yıllık deneyimini içeren sergi, olması gereken, gizli tutulan, arzu edilen ve içimizde ukde kalan anların peşine düşüyor.

Sergi, İstiklal Caddesi'nde yer alan ve art nouveau akımının İstanbul'daki ilk örneği olan Casa Botter'de gerçekleşiyor. İBB Miras'ın restorasyon çalışmaları sonucunda zemin katı sergi salonu olarak kullanılan Casa Botter, birinci katında Cumhuriyet'in 100. Yıl coşkusunu yansıtan çalışma alanlarına ev sahipliği yapıyor. Tarihi bir dokuya sahip olan bu bina, Casa Botter, "Düşler, Hakikâtler" sergisi ile 14 Nisan 2023 tarihinde kapılarını açmıştı. Şimdi ise "Sen Potansiyellerle Doğdun" sergisiyle izleyicilerini ağırlıyor.


Fotoğraf İBB Kültür resmi instagram sayfasından alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın