24 Ekim 2023 Salı

Paloma Picasso

Ksenia Kobeleva | Çev. Melisa Şahin | Ed. Yüsra Yüce

Paris'te kimse kırmızı ruj sürmeye cesaret edemezken o sürerdi. Abartılı tarzı Yves Saint Laurent ve Karl Lagerfeld'e ilham verdi ve Tiffany & Co. için yaptığı mücevher koleksiyonları markanın diğer serileri arasında parlaklığı ve büyüklüğü ile öne çıktı. Picasso’nun kendi mirasını yaratan kızı Paloma Picasso'dan bahsedelim.

Annesi Fransız yazar Françoise Gilot, Paloma henüz dört yaşındayken Picasso’yu terk etmesine rağmen, Paloma doğduğu andan itibaren babasının şöhretinin gölgesinde kaldı. "Picasso'nun kızı" gibi meçhul bir statüye razı olmak istemeyen Paloma, aktif bir şekilde kendi mesleğini aradı: ilk resmini dokuz yaşında çizdi, ilk elbisesini 12 yaşında tasarladı ve 15 yaşında bir mücevher parçası tasarladı. "14 ya da 15 yaşındayken kendimi çok huzursuz hissediyordum. O zamanlar sadece bir şeyler yazmak için elime kalem alırdım. Bir sanatçı olacağımdan çok korkuyordum.” diye hatırlıyor o günleri Washington Life'a verdiği bir röportajda.


Paloma adı İspanyolca'da "güvercin" anlamına gelir ve Pablo Picasso'nun Guernica tablosunun resimsel bir karşıtı olarak çizdiği Dünya Barış Kongresi amblemine atıfta bulunur. Daha sonra Andy Warhol ile Interview için yaptığı bir söyleşide bunu itiraf eder: "Bu çok güzel bir isim. Şimdiye kadar aldığım en güzel hediye ve her dilde kulağa güzel gelen bir kelime."


Paloma, Nantes Üniversitesi'nde okurken avangart tiyatro prodüksiyonları için kıyafetler tasarlamaya başladı. Picasso'nun karakterlerinden biri için sahte elmaslardan oluşan bir kolye tasarladı. Onları bit pazarında bulduğu, Folies Bergère kabare dansçısına ait olan bir büstiyerden koparmak zorunda kaldı. Bu hikaye onu mücevher konusunda ciddileşmeye teşvik etti, bir mücevher kursuna kaydoldu ve daha sonra Yunan markası Zolotas için çalışarak becerilerini kanıtladı.


Her yazı Joan Miró ya da Jean Cocteau gibi ünlülerin düzenli olarak konuk olduğu Picasso'nun Fransa'nın güneyindeki evinde geçirdi. Yaratıcı atmosfere alışkın olan kendi arkadaşları da aynı imaj ve statüyü benimsedi: Paris boheminin genç ve hırslı temsilcileri. Bir gün, tesadüfen bir arkadaşı Paloma'yı Yves Saint Laurent'in atölyesine getirdi.Yves Saint Laurent, bit pazarından aldığı kocaman omuzlu 1940'lardan kalma siyah bir elbiseye, gri tüylü kocaman pembe bir türbana ve kendi tasarımı olan mücevherlere baktıktan sonra onu yeni Gloria Swenson olarak adlandırdı ve bir sonraki koleksiyon için mücevher tasarlamasını teklif etti. Bir yıl sonra, Saint Laurent onun resimlerini bir moodboard olarak kullanacak ve 1971 Skandal koleksiyonu tüy ve dudak desenli elbiseler ile renkli kürk mantolar içerecekti.


Paloma, Yves'in ölümüne kadar onunla arkadaştı. Picasso, Arjantinli oyun yazarı Rafael Lopez-Sanchez ile ilk kez evlendiğinde düğün kıyafetini tasarlayan da oydu. Törende Paloma beyaz bir pantolon takım, fırfırlı kırmızı bir bluz ve ona uygun deri eldivenler giymiş, ziyafette ise Karl Lagerfeld imzalı kırmızı bir elbise giymişti. Parti onun evinde düzenlendi. Paloma gerçek bir moda diplomatıydı: iki tasarımcının mesleki rekabetlerini unutarak flamenko dansı yaptıkları birkaç akşamdan biriydi.


Paloma kendi bedenine ve çıplaklığına karşı rahat tavrıyla ünlendi. İlk kez 1974 yılında Polonyalı yönetmen Valerian Borowczyk'in "Ahlaksız Hikayeler" filmindeki dört bölümden birinde oynadı. Erzsebet Bathory karakteriyle neredeyse tek kelime etmeden tarihin en zalim konteslerinden birinin mizacını somutlaştırmayı başardı. Film eleştirmenlerinden çok iyi tepkiler alan Paloma oyunculuk kariyerine devam etmeyi bile düşündü. Babasının Diaghilev balesi için kostümler üzerinde çalıştığı Coco Chanel'i oynamayı hayal ediyordu. Ancak bilinmeyen nedenlerden dolayı filmin çekimlerine başlanmadı.Paloma çıplaklık konusunda hiç utangaç değildi Sadece sinema perdesinde değil, Helmut Newton için üstsüz ve bir göğsü açık bir Lagerfeld elbisesiyle poz verdi ve Antonio Lopez bir ceketle poz verdiği bir dizi fotoğrafını da çekti. Kırk yıl öncesine ait bu hikaye o kadar modern görünüyor ki, günümüz Balenciaga'sı için bir lookbook olabilir.

Kendini sunma becerisi dillere destandır: babasının miras paylaşımı davasında, eşarpla bağlanmış açık pembe bir elbise giymiş ve Venedik'te arkadaşları için düzenlenen bir baloda hiç ayakkabı giymemiş, sadece çorap giymiştir. Madame Grès ve Georges Rech'e komşu geçen yüzyıldan kalma vintage parçalardan oluşan gardırobunda, henüz ana akım değilken topazlı kadife gerdanlıklar bulunuyordu. Yaşı ilerledikçe, tarzı giderek bilinçli bir kadınsılık ile umutsuz bir erkeksilik arasında gidip gelmeye başladı: Paloma partilerde genellikle göğsü açık, omzu açık bir ceket ve sade bir pantolonla görünürdü. Dışarıdan yardım almadan parlak bir kariyer inşa eden özgürleşmiş genç bir kadın imajı yaratmayı başardı. Studio 54'ü dolduran eksantrik kişilikler arasında bile, etnik desenli kıyafetleri, kürklü şapkaları ve büyük mücevherleri sayesinde öne çıkıyordu.


Ancak mücevherler her zaman onun asıl tutkusu olmuştur. Diğer kızlar Tiffany & Co.'dan hediye olarak bir şey almayı hayal ederken, Paloma onu yaratmayı hayal ediyordu. Şirkete ancak ikinci denemesinde girebildi - ilk seferinde onun yerine Elsa Peretti işe alınmıştı. Bir sonraki sefer daha şanslıydı: markanın kreatif direktörünü zaten Peggy Guggenheim sayesinde tanıdığı John Loring’ti. Loring, Paloma'ya zekice üstesinden geldiği bir deneme görevi teklif etti ve 1980'de bir sözleşme imzaladı. İlk Graffity koleksiyonu, New York'a taşınmasından ve buradaki boyalı binalardan esinlenmiştir. Sonraki tüm koleksiyonları bir şekilde kişisel tarihiyle bağlantılıdır: Venezia, büyüdüğü ve kendisini ailesinden ayrı bir kişi olarak gördüğü şehirle ilgilidir, Marrakesh Fas'taki eviyle ilgilidir ve Dove, Pablo Picasso'ya bir övgüdür. Daha sonra güvercinlerin babasının yarattığı logoya benzememesi için 200'den fazla eskiz çizdi.


Tiffany & Co. şirketinde mücevher tasarımcısı olarak çalışmanın yanı sıra Paloma ilk kocasıyla birlikte kendi markasını kurdu. 1984 yılında çanta, kemer, nevresim üretti ve bu çalışmalarıyla Amerikan Moda Tasarımcıları Konseyi Paloma'ya yılın en iyi aksesuar tasarımcısı unvanını verdi. Aynı yıl, üç koku yaratmak için L'Oréal ile bir sözleşme imzaladı. İlki olan Paloma Picasso için sadece şişeye adını yazmakla kalmadı, aynı zamanda Richard Avedon tarafından hazırlanan bir kampanyada da rol aldı. Alametifarikası olan kırmızı rujundan para kazanmamanın aptallık olacağını fark ederek 1987'de L'Oréal için Mon Rouge'u yarattı. Kendi rengi piyasaya sürülmeden önce Picasso, Revlon'un sadece iki seçeneğini tercih ediyordu: Certainly Red veya Love That Red. İmzası haline gelen kırmızı rujunu çoktan terk etmiş olsa da, hala kendi kuşağının en renkli kadınlarından biri. Ve belki de bizimkinin de.

Yorumunuzu bırakın