17 Haziran 2024 Pazartesi

İnovasyon, Kültürel Diyalog ve Duygusal Anlatılar

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

Gökyüzünün Karnında(n)

Kaan Kemal Öner’in “Gökyüzünün Karnında(n)” başlıklı ilk solo sergisi, Uras Kızıl küratörlüğünde Quick Art Space’te sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, Öner’in Kamboçya, Tayland, İzlanda, Güney Afrika, Normandiya ve Mazı Köyü gibi farklı yerlerde çektiği süreçsel fotoğraflardan oluşuyor ve sanatçının 7 yıllık üretiminden seçilmiş eserleri kapsamlı bir şekilde ilk kez izleyiciye sunuyor.

Quick Art Space’in özel mekânına göre basılan fotoğraflara, sergide nesneler, videolar, ışıklı panolar ve buluntu malzemeler eşlik ediyor. Öner, fotoğraf yapma sürecinde Kallitype, Cyanotype, Vandyke, Platinum Palladium, Silver Jelatin, Gumoil ve Mordançage gibi fotoğraf baskı tekniklerini kullanarak, dijitalin sağladığı kusursuz imgelerden ziyade kimyasal tepkimelerin, hataların ve çeşitli ortam etkilerinin izlerini taşıyan eserler üretiyor.

Sergide yer alan fotoğraflar, bozulmalara ve çeşitli müdahalelere maruz kalmış olup, kimi zaman Öner’in fotoğraf üzerinde yaptığı çizimlere, fotoğrafları üst üste bindirmesine veya temellük etmesine dayanıyor. Bazı eserlerde ise bu bozulmalar, insan olmayan maddenin kendi potansiyelini sergilemesi için alan tanınmasıyla gerçekleşiyor. Kaan Kemal Öner'in eserleri, doğa ve zamanın etkilerini yansıtarak izleyiciye farklı bir görsel deneyim sunuyor.

Sanatseverler, “Gökyüzünün Karnında(n)” sergisini 28 Haziran’a kadar Quick Art Space’te ziyaret edebilirler.


Görsel quickartspace resmi instagram sayfasından alınmıştır.


Deniz Ülkesi

Bodrum Deniz Müzesi, "Deniz Ülkesi" sergisiyle İstanbul, Londra, Lizbon, Zürih, Nisiros, Bakü ve Bodrum'dan gelen sanatçıları bir araya getiriyor. Sergi, Halikarnas Balıkçısı'nın doğum günü olan 17 Nisan Merhaba Günü'nde açıldı ve ünlü öykücünün "Merhaba" selamını küresel bir dostluk ve barış çağrısına dönüştürmeyi amaçlıyor. Küratörlüğünü Canan Cürgen Gültaş, Elvan Erdin ve Züleyha Altıntaş'ın üstlendiği sergi, 30 Haziran'a kadar ziyaret edilebilir.

Deniz Ülkesi sergisi, müzenin koleksiyonuna nüfuz eden çeşitli eserleri izleyiciyle buluşturuyor. Sergi, izleyicilerle ve sanatçılarla diyaloğa geçerek müzenin zengin koleksiyonunu yeniden yorumluyor. Ahmet Sarı, Ariane Severin, Banu Birecikligil, Başak Kaptan Şiray, Canan Cürgen Gültaş, Ebru Nakamura, Elvan Erdin, Evrim Kavcar, Genco Gülan, Gözde Mimiko Türkkan, Gülşah Bayraktar, Kemal Tufan, Kıymet Daştan, Lee Garcia, Okay Özkan, Özge Topçu, Samantha Louise Emery, Seda Hepsev, Sibel Horada, Şenay Ulusoy, Volkan Aslan ve Züleyha Altıntaş gibi sanatçıların eserleri sergide yer alıyor.

Deniz Ülkesi sergisi, Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor ve deniz kültürü ile sanat arasındaki ilişkiyi farklı perspektiflerle ele alıyor. Sanatçılar, müzenin koleksiyonuna dahil olan işleriyle hem birbirleriyle hem de izleyicilerle etkileşim kurarak, denizin farklı coğrafyalardaki kültürel yansımalarını sergiliyorlar.