Nazlı Gürlek Hodder

''Başka Yer'' Sergisi Sanatçısı, Sergi Katı ( 12.03.2022 - 19.04.2022 )

Nazlı Gürlek Hodder İstanbul’da yaşayan bir sanatçıdır. Kişisel sergisi “Bedende” gerçekleşti. Katıldığı karma sergiler arasında “Bodfa Continuum”, “Kristal Şato”, “Gaia’nın 1000 Adı”, 6. Uluslararası Çanakkale Bienali: “Geçmişten Önce, Gelecekten Sonra”, “Happening Now” ve “Bir Batık Ada ve Yüzeyde Kalma Taktikleri” sayılabilir.

Performans projesi “BİR”, Performistanbul ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) ortak prodüksiyonuyla “Bir Kazı Hikayesi Çatalhöyük” sergisi kapsamında ve 15. İstanbul Bienali paralel etkinliği olarak ANAMED’de sahnelendi. İşleri Evliyagil Koleksiyonu ve New York, Berlin ve İstanbul’daki özel koleksiyonlarda yer alıyor. Floransa Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Lisansı ve Londra Goldsmiths Üniversitesi Küratörlük Yüksek Lisansı’na sahiptir.

“Özgürlük, irade, direnç ve güçlenme pratikleri üretebilmek adına, "şimdi ve burada" olanları yansıtan, bedensel bir estetik geliştirmekle ilgileniyorum. Şifa ve direniş aracı olarak ele aldığım sanat pratiğimde, arzulayan, eylemde bulunan, yaratan; yaşamın geri kalanıyla süreklilik ve akış içinde var olan bedene dönüşün yollarını araştırıyorum. Eko-feminizm, yeryüzünün bedeni ile insan bedeninin birliği, şifa ve direniş aracı olarak sanat, odağımdaki konuları oluşturuyor.”

NAZLI GÜRLEK HODDER