4 Aralık 2023 Pazartesi

Mekanla Birlikte Var Olma Sanatı

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

Sarkis'in "SONSUZ" Sergisi Arter'de!

Sanatçı Sarkis'in Arter Koleksiyonu'ndan seçilen yapıtlarını bir araya getiren ve "SONSUZ" başlıklı sergi, Emre Baykal'ın küratörlüğünde Arter'de ziyarete açıldı. Sarkis'in eserlerini değişime ve yorumlamaya açık bir şekilde tasarladığı bu kişisel sergi, sanatçının geniş zaman dilimini kapsayan üretimini Arter'in 2. kat galerisinde bir araya getiriyor.

Sergide, 1980'li yıllardan başlayarak, sanatçının 2015 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için gerçekleştirdiği "Respiro" isimli yerleştirmesinden Arter Koleksiyonu'na bağışladığı neon ve aynalar da dahil olmak üzere çeşitli yapıtlar yer alıyor. Sarkis'in mekânla birlikte var olma, mekânsal referanslar veya çağrışımlar üstlenme ve yeni mekânlar kurgulama amacıyla tasarladığı eserleri, her sergilenişte değişime ve yorumlamaya açık bir şekilde sunuluyor.

"SONSUZ" sergisi, Sarkis'in farklı mecralarda ürettiği yapıtların belleklerini birbirleriyle kurdukları ilişkiler aracılığıyla genişletirken, onları içine yerleştikleri mekânda yeni bir yolculuğa çıkarıyor. Sergide İstanbul İkonaları (1986–2013), Elle Danse (1990), Transflammation (1996–2001), Karışık Retrospektif (2001), (Arılara) Çağrı I (2013) adlı işleri ve 2017 yılında Arter Koleksiyonu’na bağışladığı Respiro’nun ayna ve neonları, farklı zaman ve mekânlara dair hafızalarıyla bir araya gelerek izleyicilere benzersiz bir deneyim sunuyor.

Serginin küratörü Emre Baykal, sergi ile paralel olarak 2019'da yayımlanan "Çaylak Sokak" adlı kitabında, Sarkis'in Türkiye çağdaş sanatı tarihinde önemli bir dönemeç olan Çaylak Sokak yerleştirmesine odaklanarak, sanatçının çalışmalarını farklı bağlamlarda ve kültürel tarihle iç içe geçen perspektiflerle ele alıyor.

Sarkis'in "SONSUZ" başlıklı kişisel sergisi, 4 Şubat 2024 tarihine kadar Arter’in 2. kat galerisinde sanatseverleri ağırlıyor.


Fotoğraf Arter resmi web sitesinden alınmıştır.

İstanbul Bebek Sarnıcı'nda "Plastik Dalgalar" Sergisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından restore edilerek 2021 yılının Eylül ayında sanat dünyasına kazandırılan Bebek Sarnıcı, çağdaş sanatın önemli mekanlarından biri olmaya devam ediyor. Tarihi sarnıç, İyilik İçin Sanat Derneği tarafından gerçekleştirilen "Plastik Dalgalar" sergisi ile sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor.

Plastik Dalgalar projesi, deniz kirliliğine dikkat çekmeyi ve bu önemli soruna kamuoyunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Küratörlüğünü Hicran Aksöz'ün üstlendiği sergi, Bebek sakinlerinden Mehmet Sinan Soner'in imzasını taşıyan 24 fotoğrafın yanı sıra "Açık Çağrı" ve "Denizin Sesi" isimlerinde iki enstalasyon çalışması ile bir video yerleştirmesine ev sahipliği yapıyor.

İstanbul Boğazı'nı tehdit eden kirlilikle mücadele için 2022 yılının Temmuz ayında Bebekliler tarafından denizden karaya çıkarılan atıkların görsel kaydını sunan sergi, deniz yatağındaki plastik atıklar, şişeler ve diğer çöplerle dünyanın en özel ekosistemlerinden birini barındıran Boğaz'ın, uğradığı insan kaynaklı kirlilik istilasına dikkat çekiyor. "Plastik Dalgalar" sergisi Jacques-Yves Cousteau'nun, "Denizler yaşadıkça insanlık yok olmayacaktır." sözleriyle insanlığın denizlerle olan bağını vurguluyor. Ancak günümüzde İstanbul Boğazı gibi büyülü bir su yolunda çevresel tehditlerin giderek artması, doğanın ve insanlığın iç içe geçmiş sembiyotik ilişkisine dikkat çekiyor. Sergi, 31 Ocak 2024 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak ve denizlerimizin geleceğine ışık tutmaya devam edecek.


Fotoğraf İBB Kültür Sanat resmi web sitesinden alınmıştır.

"Piaf ! The Show" Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde!

Uluslararası üne sahip sanatçı Nathalie Lermitte'nin başrolünde yer aldığı unutulmaz prodüksiyon "Piaf ! The Show", 60. Yıl Dünya Turnesi kapsamında heyecan verici bir performans sergilemek üzere 6 Aralık akşamı Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde sahne alıyor!

Dünya genelinde 50'den fazla ülkede 400'ten fazla performans ve bir milyon bilet satışı ile büyük bir başarı elde eden "Piaf ! The Show", 2015'ten bu yana dünyanın en büyük Fransız prodüksiyonları arasında öne çıkıyor. Tasarım ve yönetimini Gil Marsalla'nın üstlendiği gösteri, Edith Piaf'ın yakın arkadaşları tarafından "Edith Piaf'ın kariyeri üzerine üretilen en güzel övgü..." olarak kabul ediliyor.

Piaf ! The Show, 45 dakikalık iki bölümden oluşan özel bir sahne düzenlemesi ile Edith Piaf'ın unutulmaz şarkıları aracılığıyla sanatçının kariyerini anlatıyor. Ayrıca, daha önce hiç yayımlanmamış Edith Piaf görüntülerinin projeksiyonları, izleyicilere unutulmaz bir görsel deneyim sunuyor.


Fotoğraf Passo resmi web sitesinden alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın