13 Mayıs 2024 Pazartesi

Kökler

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

52. İstanbul Müzik Festivali: Kökler Temasıyla Müzik Dolu Bir Deneyim

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 52. İstanbul Müzik Festivali, 21 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında müzikseverlere klasik müziğin yıldızlarıyla dolu bir program sunmaya hazırlanıyor.

Festival, İstanbul’un seçkin konser mekânlarında gerçekleştirilecek 25 konserde dünyanın dört bir yanından seçkin orkestraları ve önemli solistleri ağırlayacak. Budapeşte Festival Orkestrası, Festival Strings Lucerne, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Mantova Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Macar Ulusal Korosu, Borusan Quartet gibi önemli topluluklarla birlikte Maria João Pires, Khatia Buniatishvili, Francesco Piemontesi, Jean-Guihen Queyras, István Várdai, Gülsin Onay, Edgar Moreau, Kristóf Baráti, Roby Lakatos gibi 60'ın üzerinde sanatçı festival kapsamında sahne alacak.

Programın önemli bir parçası olan dört eserin dünya prömiyeri ve iki eserin Türkiye prömiyeri gibi özel etkinliklerle zenginleşecek olan festivalin teması bu yıl "Kökler" olarak belirlendi. Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesinin 100. yılına odaklanarak, müzik aracılığıyla bu coğrafyanın kültürel ve tarihi öykülerini aktarmayı hedefleyen festival, ayrıca Macaristan ve Hollanda ile ilişkilerin 100. yılının kutlanacağı Kültür Yılları etkinliklerine de ev sahipliği yapacak.

Klasik müziği farklı türlerle bir araya getiren özel projelerin de yer alacağı festival, her yıl olduğu gibi klasik müzik dünyasının yıldız solistleri ve prestijli orkestralarını ağırlayarak müzikseverlere unutulmaz deneyimler sunacak.


Görsel, IKSV resmi web sitesinden alınmıştır.

Gölge Topraklar Gök Topraklar

II. Dünya Savaşı sonrası Paris’te yükselen soyut sanat akımının önemli temsilcilerinden biri olan Albert Bitran’ın ilk kişisel sergisi, 3 Mayıs 2024 tarihinde Dirimart Dolapdere'de açılıyor. Gölge Topraklar Gök Topraklar başlıklı sergi, sanatçının 1956–2013 yılları arasında ürettiği eserlerin bir seçkisini izleyicilere sunuyor.

Sergi, geometriden doğa soyutlamalarına geniş bir yelpazede eser üreten Bitran'ın soyut resme dair keşif niteliği taşıyan eserlerini bir araya getiriyor. Paris’teki atölyesine davet niteliğinde bir karşılamayla açılan sergi mekânı, tarihsel ya da üslup bazlı bir tasnifin ötesinde bir deneyim sunuyor.

Bitran’ın kariyeri boyunca sürdürdüğü mekânsal duyarlılık ile farklı dönemlerdeki serileri arasındaki akışkan geçişlere odaklanan sergide, sanatçının geometrik soyut işlerden Fransa’nın güneyindeki yaşamından esinlenen kırsal manzara soyutlamalarına kadar geniş bir yelpazede eserleri sunuluyor. Son dönem eserleri ise zamana ve mekâna yayılan etkisini gözler önüne seriyor.

Soyutlamalar üzerine bir dünyanın izleyicilerle buluştuğu Gölge Topraklar Gök Topraklar sergisi, Bitran’ın sanatının ve yaşamının farklı evrelerini ele alarak eserlerinin zamana ve mekâna yayılan etkisini sergiliyor.


Görsel, Dirimart resmi web sitesinden alınmıştır.

Kökler Üç Hür El

Dirimart, sanatseverleri heyecanlandıracak bir başka etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor. Jennifer İpekel’in muhteşem eserleriyle dolu "Kökler Üç Hür El" sergisi, 7 Mayıs 2024 tarihinde Dirimart Pera’da kapılarını açtı.

Jennifer İpekel'in ikinci kişisel sergisi olan "Kökler Üç Hür El", sanatseverlere bir keşif yolculuğu sunuyor. Sanatçının batik tekniğiyle oluşturduğu eşsiz tekstil ve seramik eserler, izleyicileri farklı kültürlerin derinliklerine ve evrensel değerlerin özüne doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Sergi, tarihte farklı kültürlerden gelen tekstil işlerinin insanlık mirasındaki önemine odaklanıyor. İpekel’in eserleri, doğadan ilham alarak yaratılan felsefi öğretilerle harmanlanıyor ve izleyicilere benzersiz bir deneyim sunuyor.

“Kökler Üç Hür El”, Tribawana felsefesinin evreni tanımladığı üç diyarı –Mikro, Makro ve Işık Kozmosu– temsil ediyor. Sergideki eserler, farklı kültürlerin yaratılış mitlerine dayanırken doğa ile insan arasındaki bağı vurguluyor. İpekel’in kumaş boyama teknikleri ve seramik işleri, doğayla insan arasındaki bu derin bağı sanatseverlere hissettiriyor.


Görsel, Dirimart resmi web sitesinden alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın