29 Haziran 2024 Cumartesi

Kalplerin Ortak Attığı Gece: 26. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri

Kumru Yaren Cengiz  |  Ed. Murat KadaşTiyatro emekçileri olarak hepimiz için yılın en heyecanlı günlerinden biri oluyor Afife Tiyatro Ödülleri. Bir yıl boyunca verdiğimiz emeklerin, dayanıştığımız konuların; arkadaşlarımızla, meslektaşlarımızla bir arada olduğumuz bu özel gecede bir nebze olsa da taçlandırılması hepimiz için heyecan verici bir durum. Ödül alan almayan, aday olan olmayan herkes birbirinin heyecanına, mutluluğuna ortak oluyor. Kalpler birlikte çarpıyor. Tüm yıl 'Afife' kazanma hayalleri kurulurken bir yandan da haftalar kala başlıyor ne giysem, nasıl hazırlansam telaşeleri…

11 Haziran 2024  akşamı, her yıl olduğu gibi, Haliç Kongre Merkezi’nde yine ışıl ışıl büyük bir tören düzenlendi. Tiyatro camiasında en prestijli ödül olan Afife Tiyatro Ödülleri, toplam 16 farklı kategoride sahiplerine dağıtıldı. Bu yıl 26. kez düzenlenen bu özel geceye Özge Borak ve Mert Fırat sunucu olarak eşlik ettiler. Nebi Birge ve ekibi ise inanılmaz güzellikteki profesyonel dans gösterileriyle 26. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri gecesini taçlandırdılar. Her yıl birbirinden güzel koreografiler, gösteriler ile donatılan bu gecenin ihtişamı bu yıl da zirvedeydi. Ödüller için nefesler tutulmuşken bir yandan bu güzel performansların coşkusuyla da nefesimizi tutarken buluyoruz kendimizi bu özel gecede. Özenle hazırlanarak katıldığımız bu özel gecenin bu denli özenli gösteriler, ilgi alaka ve organizasyonla donatılması mutluluk verici.

 

Öncelikle her yıl olduğu gibi bu yıl da aramızdan ayrılan değerli meslektaşlarımızı anarak törene başladık. Beraber çalıştığımız, dersler aldığımız, hayranı olduğumuz isimleri anarak; bu sanatı icra ettiğimiz müddetçe o isimlerin her zaman bizimle olduklarını ve sanatlarıyla ölümsüzleştiklerini tekrardan hatırladık.

 

Birbirinden iddialı adaylar arasında ödüllerine kavuşan isimler çok özel konuşmalar gerçekleştirdiler. Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü 'Çirkin' oyunundaki rolü ile kazanan Onur Berk Arslanoğlu’nun konuşması, ödülünü üniversite tiyatrosu yapanlara adamasıyla sonlandı. Kendisiyle benzer yollardan yürüyen genç meslektaşlarına ve meslektaş adaylarına umut aşıladı Arslanoglu. Mutlu Aile Tablosu oyunu ile Haldun Dormen Özel Ödülü’nü kazanan Duru Tiyatro’nun ödülünü almaya sahneye çıkan Emre Kınay ise sokak hayvanlarına yapılanlara yönelik farkındalık yaratıcı bir konuşma yaptı. Yapı Kredi Özel Ödülü sahibi olan değerli Murat Ovalı’nın gerçek soyadını öğrenmek de gecenin tatlı ve sürpriz içeren anılarından oldu. Sezon içerisinde performansı ile şahsi olarak yüksek beğenimi toplamış olan Çağdaş Ekin Şişman da Büyük Zarifi Apartmanı oyunundaki rolü ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Çarpışma oyunu ile Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü kazanmış olan Müge Oskay da sanata ve mesleğe dair yaptığı konuşma ile akıllara kazındı. Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü sahibi olan Ayşegül Yüksel hocamız aramızda olamasa da video kayıtları ve mesajları aracılığıyla bizleri onurlandırdı. Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü’nü Otomatik Portakal ile kazanmış Sarp Palaur ( Sahne adıyla Şanışer), Burak Kaya, Utar Dündar ise icra ettikleri rap müziğe tiyatro sahnesinde yer verilmesi sebebiyle Erdal Beşikçioğlu’na ve Tatbikat Sahnesi’ne teşekkür ederek mutluluklarını dile getirdiler.

 


Bir aday kazansa digerinde aklımızın ve gönlümüzün kaldığı performanslar izledik bu sezon. Tüm zorluklar ve sıkıntılar içerisinde mücadeleyi ve mesleği bırakmayan meslektaşlarım için bu ödüllerin ne denli bir can suyu olduğunun farkındayım. Yine de bu coğrafyada bu şartlarda bir kez bile olsa işimizi sahneleyebilmek, sahneye koyabilmek en büyük başarı. Bunun bilincinde olarak pes etmeyen herkesin kazanan olduğu bu camiada öncelikle hepimizi kutlarım. Ardından da birbirinden değerli ödüllerin birbirinden değerli isimlerle ve işlerle buluştuğu bu gece aracılığıyla tüm adayları ve kazananları kutluyorum. Tiyatromuzun şimdisi ve geleceği için çalışmaya, mücadeleye, emek vermeye ama her şeyden önce bu yolda en başta özeleştirilerimizi vererek ve eleştirilere açık olarak devam diyorum!

 

Kazanan adayların tam listesi:

 

Yılın En Başarılı Oyunu Ödülü – Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi (Kocaeli Şehir Tiyatrosu)
Yılın En Başarılı Yönetmen Ödülü – 39 Buçuk Basamak, Oğuz Utku Güneş

Yılın Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü – Çirkin, Onur Berk Aslanoğlu

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü – Kel Diva, Zuhal Olcay

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü – Büyük Zarifi Apartmanı, Çağdaş Ekin Şişman
Yardımcı Rolde Yılın Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü – Şakşakçılar, Erkan Baylav
Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı – Bu Taraftan Daha Güzelim, Emrecan Karakurum

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Ödülü – Otomatik Portakal, Yakup Çartık

Yilin En Başarılı Sahne Tasarımı Ödülü – Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi, Murat Gülmez
Yılın En Başarılı Hareket Düzeni (Koreografi) Ödülü – On Adımda Unutmak, Şahika Tekand
Yılın En Başarılı Sahne Müziği – Otomatik Portakal, Sarp Palaur & Burak Kaya & Utar Dündar Artun
Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı Ödülü – Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi (Kocaeli Şehir Tiyatrosu), Çevren Sarayoğlu

Yapı Kredi Özel Ödülü – Murat Ovalı

Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü – Prof Dr. Ayşegül Yüksel
Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü – Çarpışma, Müge Oskay
Haldun Dormen Özel Ödülü – Mutlu Aile Tablosu, Duru Tiyatro

Yorumunuzu bırakın