2 Ekim 2023 Pazartesi

İstanbul'da Sonbahar!

Eda Çamlı  |  Ed. Yüsra Yüce

Andy Warhol'un İkonik Eserleri İstanbul'da!

Pop art hareketinin önde gelen temsilcilerinden olan Amerikalı ressam, film yapımcısı ve grafik tasarımcı Andy Warhol'un 125 eşsiz eseri, "Andy Warhol-İstanbul" sergisi kapsamında İstanbul'da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu benzersiz sergi, 1 Ekim'de kapılarını açıyor ve 29 Şubat'a kadar İstanbul Lale Müzesi'nde ziyaret edilebiliyor.

Andy Warhol, sanat dünyasına getirdiği devrim niteliğindeki yaklaşımları ve cesur sanat anlayışıyla 20. yüzyılın en tanınmış ve etkili pop art sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor. Sergi, Warhol'un 125 önemli eserini bir araya getirerek sanatseverlere benzersiz bir deneyim sunuyor. Warhol'un karakteristik tarzı ve cesur ifadesi, ziyaretçilere sanat dünyasının en önemli dönemlerinden birine yolculuk yapma fırsatı veriyor.

 

Fotoğraf wnycstudios resmi websitesinden alınmıştır.

İstanbul'un Beş Asırlık Seyri Gözler Önüne Seriliyor!

İstanbul'un tarihine görsel bir yolculuk yapmaya hazır mısınız? Türkiye'nin önde gelen disiplinler arası sanat mekânı Meşher, "Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar" adlı sergiyle İstanbul'un göz kamaştırıcı tarihini ziyaretçilerine sunuyor. 20 Eylül'de kapılarını açan sergi, İstanbul'un çeşitli dönemlerine ait panoramik ve geniş açılı şehir temsillerini, gravürleri, nadir kitapları, yağlıboya tabloları ve fotoğrafları içeren 100'ün üzerinde eseri bir araya getiriyor. Serginin küratörlüğünü Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı üstlenirken, Ömer Koç Koleksiyonu'ndan seçilen eserler, İstanbul'un Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olduğu 15. yüzyıldan 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar olan dönemi yansıtıyor. Şehrin zengin görsel kaydını sunan sergide, geniş açılı İstanbul manzaralarını gösteren tablolardan gravürlere, nadir kitaplardan albümlere, panoramik fotoğraflardan Yadigâr-ı İstanbul objelerine kadar çok çeşitli eserler yer alıyor.

Sergideki eserlerin üreticileri de oldukça çeşitlilik gösteriyor. Gemi kaptanlarından seyyahlara, askerlerden elçilere, yazarlardan ressamlar ve fotoğrafçılara kadar birçok farklı meslekten sanatçının eserleri sergileniyor. Bu eserler, dönemin diplomatik ilişkilerine, şehirdeki dönüşümlere, çok kültürlü yapısına ve sosyal yaşamına ait izler taşıyor. Aynı zamanda, Batılı eser sahiplerinin bakış açısı ile 19. yüzyıl ve erken 20. yüzyıl Osmanlı/Türk edebiyatı ve sanatı arasında bir diyalog oluşturan yazılı kaynaklar da sergide yer alıyor.

"Göz Alabildiğine İstanbul" sergisi, İstanbul'un tarihini ve kültürel çeşitliliğini sanat ve görsel açıdan keşfetmek isteyenleri bekliyor. Bu büyülü sergi, İstanbul'un geçmişine bir pencere açıyor ve şehrin tarihini yeniden hayata döndürüyor.


Fotoğraf Meşher resmi websitesinden alınmıştır.

'Aşık Shakespeare' İlk Defa Tiyatro Sahnesinde!

'Aşık Shakespeare', 4 Ekim'de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde perdelerini açıyor. Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, Piu Entertainment ve Zorlu PSM iş birliğiyle sahneye taşınan yapıt, seyircisine unutulmaz bir deneyim vaat ediyor.

'Aşık Shakespeare,' Türk tiyatro sahnesinin önde gelen isimlerinin iş birliğiyle sahneye taşınıyor. Oyunun yönetmenliğini Serdar Biliş üstlenirken, koreografi Beyhan Murphy tarafından, müzikler Tuluğ Tırpan tarafından, dekor ve ışık tasarımı Cem Yılmazer tarafından, kostüm tasarımı ise Gamze Kuş tarafından özenle hazırlandı.  Uraz Kaygılaroğlu ve Nezaket Erden, Shakespeare ve Viola karakterlerine hayat vererek izleyicilere unutulmaz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor.

Aşık Shakespeare'ın kadrosunda aynı zamanda Şebnem Sönmez, Merve Polat, Kerem Arslanoğlu, Ceren Taşçı ve Ekrem Can Arslandağ gibi yetenekli isimler de yer alıyor.


Fotoğraf biletix resmi websitesinden alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın