6 Mayıs 2024 Pazartesi

İnsana, Doğaya ve Müziğe Dair

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

“Human”

Arter, dünyanın önde gelen fotoğraf ve sürdürülebilirlik ödülü Prix Pictet'nin onuncu edisyonu "Human" sergisine ev sahipliği yapıyor. 24 Temmuz'a dek açık kalacak sergide "insan" temasının çeşitli yönleri ele alınıyor. Victoria & Albert Museum’daki ilk sergilenişinin ardından, Prix Pictet’in 10. edisyonu 26 Nisan’da Arter’de açıldı. “Human” başlıklı sergide, ödülün onuncu döneminde finale kalan 12 fotoğrafçının yapıtları sergileniyor.

Eserler, yerli halkların yaşadığı zorluklar, çatışma, çocukluk, ekonomik süreçlerin çöküşü, insan yerleşiminin izleri, sanayinin gelişmesi, çete şiddeti, sınır toprakları ve göç gibi çeşitli temaları merkeze alıyor. Bu temalar arasından seçilen portfolyolar, belgesel, portre, manzara fotoğrafçılığının yanı sıra ışık ve süreç üzerine farklı denemeleri kapsıyor.

Bağımsız jürinin değerlendirmesi sonucu Prix Pictet Human’ı kazanarak 100 bin İsviçre Frangı değerindeki ödülün sahibi olan Hindistanlı fotoğrafçı Gauri Gill’in eserleri de sergide yer alıyor. Gill, 20 yılı aşkın süredir Kuzey Hindistan’ın batısındaki Racastan çölünde yaşayan topluluklarla ve son 10 yıldır da Maharaştra’da yerli sanatçılarla yakından ilgileniyor.

Prix Pictet Halkın Seçimi Ödülü’nün sahibi olan Kolombiyalı fotoğrafçı Federico Rios Escobar’ın fotoğrafları ise anne babaları Kolombiya-Panama sınırında, tehlike dolu Darien Geçidi’ni aşmak için risklerle dolu bir göç yolculuğuna kalkışan, Güney Amerikalı çocukların trajik yaşamlarını yansıtıyor. Sergide Gill ve Escobar’ın yanı sıra Hoda Afshar, Gera Artemova, Ragnar Axelsson, Alessandro Cinque, Sian Davey, Michal Luczak, Yael Martinez, Richard Renaldi, Vanessa Winship ve Vasantha Yogananthan’ın eserleri de görülebilir.


Fotoğraf arter resmi web sitesinden alınmıştır.

Havaya Dair

Milano merkezli tasarım stüdyosu 2050+, Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanı için özel olarak tasarlanan Havaya Dair sergisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Bu sergi, hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarını maddi, işitsel ve görsel deneyler aracılığıyla irdelemeyi hedefliyor.

Ziyaretçileri havanın maddeselliğiyle ilişki kurmaya teşvik eden bir dizi müdahale sergide yer alıyor. Azot dioksit, ozon, karbon dioksit, partikül madde, kükürt dioksit gibi havanın kimyasal bileşenlerinin farklı zehirlilik derecelerine karşılık gelen renklerle tasvir edildiği panolar, havadaki zehirliliğin farklı ölçeklerdeki yaygınlığını gösteren veri ve görüntülerin işlendiği perdeler ve havadaki bu maddelerin etkileşiminin ses enstalasyonu ile duyumsanabilir kılınması serginin önemli unsurlarını oluşturuyor. Ayrıca, İstanbul’un gökyüzünün fotogrametri tekniğiyle hazırlanmış bir animasyonu da ziyaretçilere sunuluyor.

Havaya Dair sergisi, soluduğumuz havaya içkin karmaşıklıklara ilişkin anlayışımızı genişletmeye yönelik bir davet niteliği taşıyor. Ziyaretçileri, havadaki zehirliliğin ötesinde, bu durumun işaret ettiği toplumsal ve politik sonuçları, yerel ve küresel izlekleri, gezegen ölçeğindeki bağlantıları derinlemesine düşünmeye teşvik ediyor.

Sergi, temiz ve solunabilir havanın müşterek ve evrensel bir hak olduğu bir dünya için kolektif eylemin gerekliliğini vurguluyor. 8 Mayıs-18 Ağustos tarihleri arasında Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında ziyarete açık olacak sergiye eşlik eden kamu programları ise saltonline.org ve Salt’ın sosyal medya kanallarında duyurulacak.


Fotoğraf saltonline resmi web sitesinden alınmıştır.

Iconic Tour: David Garrett

Dünyaca ünlü keman virtüözü David Garrett, yeni albüm turnesi "ICONIC TOUR 2024" kapsamında Türkiye'ye geliyor. Bayhan Müzik organizasyonuyla gerçekleştirilecek olan konser, 7 Mayıs 2024 Salı akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda müzikseverlerle buluşuyor.

Garrett, sevilen klasik eserlerin yanı sıra rock ve pop klasiğini kendine özgü tarzıyla yorumlayarak geniş kitlelere hitap ediyor. Albümleriyle rekor sayıda altın ve platin plak kazanan, konserlerinde milyonlarca izleyiciye ulaşan Garrett, yeni albümü "ICONIC"te Bach, Dvořák, Gluck, Kreisler, Mendelssohn ve Schumann'ın müziklerini yeniden düzenleyerek kaydetti. Albüm düzenlemelerinde gitaristi Franck van der Heijden ile çalışan Garrett, düet düzenlemelerinde ise eski hocası Itzhak Perlman, yıldız tenor Andrea Bocelli, flütçü Cocomi ve trompetçi Till Brönner'e yer verdi.

Müzikseverler, David Garrett'ın çocukluk hayali olan efsanevi kemancıların eserlerinden aldığı ilhamla hazırladığı "ICONIC" albümünden eserleri seslendireceği ve büyülü bir atmosfer sunacağı konser için Passo'dan biletlerini temin edebilirler.


Fotoğraf passo resmi web sitesinden alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın