13 Kasım 2023 Pazartesi

Geleneksel ve Modern Bir Arada

Eda Çamlı  |  Ed. Fatih Cebeci

Jisbar İstanbul’da!

Sanatın farklı kollarına ev sahipliği yapan Kalyon Kültür’ün bu seferki konuğu, modern pop-art sanatçısı Jisbar. Birçok sanat alanındaki ünlü figürlerin portrelerini kişiselleştirip, modern pop-art sanatıyla yeniden yorumlamasıyla tanınan Jisbar, bu sefer ilham kaynağı olarak merkezine İstanbul’u aldı. ‘’Jisbar İstanbul’da’’ ismiyle sanat severlerle buluşacak olan sergi, 14 Şubat’a kadar ücretsiz olarak, Kalyon Kültür Taş Konak alanında ziyarete açık olacak.

Son olarak Leonardo Da Vinci’nin ölümünün 500.yıldönümünde sergilediği performans ile adından sıkça söz ettirmeye başlayan Jisbar, tören esnasında kendi yorumuyla yeniden dekore ettiği Mona Lisa tablosunu uzaya gönderdi. Dünyanın 30 kilometre üzerinde yaklaşık olarak 2 saate yakın bir süre boyunca havada asılı kalan tablo sanat dünyasında ses getirdi.

İstanbul’un ilham kaynağı olduğu sergi toplam 20 eser ve 40 orijinal baskı eserden oluşuyor. Özellikle Türk bayraklı Mona Lisa tablosuyla dikkat çekiyor. Her eserinde çözülmeyi bekleyen bir hikaye olan Jisbar, modern pop-art motifleriyle herkes için farklı bir pencere açıyor.

Sanatsal farkındalığı yüksek olan bu sergi, toplumsal olarak da aynı vizyonu taşıyor.

Sadece geçici bir dönem İstanbul’da eserlerini sergileyip gitmiş olmak istemeyen sanatçı, sergiden elde edilecek bütün gelirleri ve sergiye özel oluşturulan fonun tamamının Türkiye’deki ihtiyaç sahibi çocuklara bağışlanacağını açıkladı.


Fotoğraf Jisbar-art web sitesinden alınmıştır.

Bir AKM Klasiği; Kahve Konserleri

Atatürk Kültür Merkezi klasiklerinden olan Kahve Konserleri serisi yeni sezonuyla başlangıç yaptı. Atatürk Kültür Merkezi’nin Kahve Konserleri serisi, birbirinden farklı temalar ve repertuvarlarla klasik müzik tutkunlarını konuk etmeye devam ederken, solo resital projelerine ve müzik topluluklarına da yer vermeye devam ediyor.

Kahve Konserleri serisi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’e adanan “Atam’a Şarkılar” konseri ile başladı. 11 Kasım Cumartesi günü sabah 11.00’de gerçekleşen konserde, tenor Aykut Yılmaz, Atatürk’ün doğumundan Cumhuriyetin kuruluş yıllarına kadar uzanan tarihi sürece dair ulusal ve evrensel şarkılar seslendirdi. Sanatçıya koloratur mezzo soprano Simay Yılmaz ve piyanist Senay Yılmaz eşlik ediyor.

Kahve Konserleri, Kasım ayının üçüncü haftasında Opera İstanbul’un ‘100. Yıl Konseri’ ile devam edecek. 18 Kasım Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu Alt Fuaye alanında klasik müzik severlerle buluşacak konserde; Cemal Reşit Rey, Adnan Saygun, gibi Türk Beşleri olarak bilinen Cumhuriyet dönemi bestecilerinin yanısıra Yalçın Tura, Hasan Uçarsu gibi Türk bestecilerinden de oluşan bir kadro yer alacak. Opera İstanbul solistleri Seda Kırankaya, Hazal Güvenel Konuk, Ozan Kutlar, Fevzi Çankaya’ya piyanist Ozan Zencir eşlik edecek.


Fotoğraf AKM resmi web sitesinden alınmıştır.

Teknoloji ve Gelenek Buluşuyor; Gate of Eternity

Geçtiğimiz hafta New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenmeye başlayan "Gate of Eternity/Sonsuzluk Kapıları" NFT sergisi Antalya Kültür Yolu Festivali kapsamı dahilinde Side Antik Kent’te sanat severlerle buluşuyor. Hakan Yılmaz ve Seyd Ahmet’in dünyanın farklı bölgelerinden ve zamanlarından esinlenerek ürettiği çini örnekleri, "Gate of Eternity/Sonsuzluk Kapıları" isimli NFT sergisi New York’un ardından Antalya Kültür Yolu Festivali kapsamında Side Antik Tiyatro’da sergileniyor. Sanatçıların bu eserleri Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında New York The Metropolitan Museum of Art'ta sergilenmişti.

Kökleri Anadolu ve Mezopotamya topraklarına kadar uzanan, Osmanlı tezhiplerinde ve çinilerinde rastlanan, sonsuzluğu hedef alan, sınırlandırılmamış sanat anlayışının teknoloji ile buluştuğu sentezden ortaya çıkan “Gate of Eternity,” koleksiyonu iç içe geçmiş sürekli bir döngü içinde devinen motifleri ile sonsuzluğun kapılarını aralıyor.

50 eşsiz sanat eserinden oluşan bu koleksiyon içinde çeşitli kodlamalar ile kolajlanarak, geleneksel sanatların zamansızlığını sanal dünyada gözler önüne sererken blockchain üzerinde saklanarak korunuyor.


Fotoğraf TRT haber web sitesinden alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın