19 Şubat 2024 Pazartesi

Farklı Eserlere Ortak Zeminler

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

Art Show: Galeriler Buluşması

İstanbul'un sanat dünyası, 24 önemli çağdaş sanat galerisinin bir araya gelerek düzenlediği "Art Show: Galeriler Buluşması" etkinliğiyle buluşuyor. 20-25 Şubat 2024 tarihleri arasında The Ritz-Carlton Residences, B Blok’ta gerçekleşecek bu etkinlik, Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen galeri temsilcilerini bir araya getirerek sanatseverlere zengin bir deneyim sunuyor.

Bilgili Holding'in gurur sponsorluğunda düzenlenecek olan etkinlikte, çeşitli sanat akımlarını bir araya getiren galeriler, iş birliği ve dayanışma içinde bir sergileme modeli benimsiyor. Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu'nun mimari tasarımı ile şekillenen etkinlik, TBWA'nın iletişim ve kurumsal kimlik desteği ile sanatseverleri ağırlıyor.

Sergiye katılacak galeriler arasında Ambidexter, Anna Laudel, Art On İstanbul, artSümer, Bosfor, BüroSARIGEDİK, C.A.M Galeri, Ferda Art Platform, Galeri 77, Galeri Nev İstanbul, GALERIST, KAIROS, Martch Art Project, MERKUR, Öktem Aykut, PG Art Gallery, Pilot, Pi Artworks, PILEVNELI, Rıdvan Kuday Gallery, Sanatorium, THE PILL, Versus Art Project, x-ist gibi adını sıkça duyduğumuz isimler yer alıyor.

Etkinlik, herkesin ücretsiz olarak ziyaret edebileceği bir platform sunuyor. Ayrıca, dinamik bir program ve konuşma serileriyle, izleyiciler, sanat profesyonelleri ve kültür sanat aktörleri arasında etkileşim ve diyalog kurma fırsatı sağlıyor.

Art Show: Galeriler Buluşması, sanatseverlere Türkiye'nin çağdaş sanat sahnesini keşfetme şansı sunuyor. Katılımcı galerilerin çeşitliliği ve iş birliği ruhu, etkinliği kapsamlı ve etkileyici kılıyor.


Fotoğraf artshowgaleriler buluşması resmi Instagram sayfasından alınmıştır.

Paylaşılan Bellek

Ankara'nın önde gelen çağdaş sanat galerisi CerModern, Türkiye'nin en özgün sanat etkinliklerinden biri olan Çanakkale Bienali'nin 20 yıla yayılan sanatsal deneyimini yansıtan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. "Paylaşılan Bellek / Shared Memory" isimli sergi, 2024 sonbaharında düzenlenecek 9. edisyon öncesi, bienalin kolektif hafızasını sanatseverlerle buluşturmayı amaçlıyor.

CerModern'un 25 Şubat - 14 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergisi, Çanakkale'nin kadim anlatıları, kültür ekosistemi ve jeo-stratejik konumunu sanatın dilinde buluşturarak izleyicilere eşsiz bir deneyim sunacak. "Paylaşılan Bellek" adını bilgisayar bilimlerinden alan sergi, bienalin geçmişini estetik, kavramsal ve şiirsel bir bakış açısıyla ele alarak müzeleşme sürecine yeni bir boyut kazandırmayı hedefliyor.

Çanakkale Bienali İnisiyatifi (CABININ) tarafından organize edilen bienal, farklı disiplinlerden ve toplum kesimlerinden sanatseverlere çağdaş sanat ve kültürü bir araya getirme fırsatı sunuyor. CABININ’in 20 yıla yaklaşan faaliyetleri, süreli bir çağdaş sanat etkinliğinin deneyimler belleğinin kalıcı bir yapıda paylaşıma açılması arzusunu yansıtıyor.


Fotoğraf cermodern resmi Instagram sayfasından alınmıştır.

Zamansız Meraklar

İstanbul Modern, güncel teknolojilerin ve dijital kültürün sanatçıların düşünce ve üretim biçimlerine nasıl yön verdiğini ele alan yeni sergisi "Zamansız Meraklar" ile sanatseverleri ağırlıyor. 15 Şubat’ta kapılarını açan sergi, 11 Ağustos 2024 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

"Zamansız Meraklar" sergisi, sanatçıların farklı temalara ilişkin bakış açılarındaki dönüşümleri kayıt altına almayı amaçlıyor. Sanat üretiminin ilk örneklerinden bu yana, sanatçıların ağırlık verdiği konuları dijital araçların olanak tanıdığı ifade teknikleriyle günümüz penceresinden ele alan yapıtlar, bugünü geleceğe taşıyacak yaratımlar olarak inceleniyor.

Doğa, tarih, mimarlık, kent, kimlik ve toplum gibi başlıklara odaklanan "Zamansız Meraklar", tarih boyunca sanatın farklı alanlarında öne çıkan meraklara yeni açılımlar getiriyor. Böylece, sergideki çalışmalar İstanbul Modern’in sergi ve koleksiyonlarıyla da ortak bir zeminde anlam kazanıyor. Sanatçıların düşünce yöntemleri ve anlatımlarındaki özgün unsurları görünür kılmayı önceliklendiren sergi, yeni üretimlerle birlikte serginin incelediği kavramlara yanıt vermek üzere uyarlanan araştırmaları sanatseverlerle buluşturuyor.

"Zamansız Meraklar" sergisi, Türkiye ve dünyanın farklı köşelerinde çalışmalarını sürdüren sanatçıları bir araya getirerek, coğrafyalar arası sınırların nasıl esneklik kazandığını görünür kılarken, sanatçıların üretim alışkanlıklarındaki değişimler üzerine düşündürüyor. Dijital kültürün ve çevrimiçi ağların etkilediği ifade biçimlerini yansıtan yapıtlar, yenilikçi ve yaratıcı iş birliklerini somutlaştırmanın yanı sıra, mutlak sonuçlara ulaşmak yerine sorgulamaya, soru sormaya veyeni diyaloglar geliştirmeye önem veriyor.


Fotoğraf İstanbul Modern resmi web sitesinden alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın