22 Nisan 2024 Pazartesi

Çok Yönlü Etkinlikler

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

Show of Hands

Tahran merkezli Hermes Records'un öncülüğünde düzenlenen ve uluslararası alanda büyük ilgi gören Show of Hands Doğaçlama Müzik Festivali, 24–27 Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul'un kültür ve sanat merkezi Arter'de gerçekleşecek. İstanbul'da ikinci kez düzenlenecek olan festival, A.K. Müzik iş birliğiyle hayata geçirilecek.

Show of Hands, alışılmış kalıplardan sıyrılarak anlık yaratımı merkeze alan bir yaklaşımla, müzik aracılığıyla evrensel değerleri kutlamayı hedefliyor. Şair ve düşünür Ömer Hayyam'ın eserlerinden ilham alan festival, hayatın kırılganlığı ve güzelliklerinin anlık olarak deneyimlenmesi fikrini merkeze alarak yeni fikirlerin, dostlukların ve müzikal keşiflerin kapılarını aralıyor.

Arter, dört gün boyunca gerçekleşecek olan festival için zengin bir program sunacak. Seminerler, film gösterimleri, ustalık sınıfları ve müzik profesyonellerine yönelik etkinliklerin yanı sıra, Sevgi Gönül Oditoryumu ve Karbon performans salonlarında düzenlenecek konserlerle müzikseverleri doğaçlama müziğin büyülü dünyasına davet edecek.

Detaylı bilgi almak için: https://www.arter.org.tr/etkinlik/show-of-hands-dogaclama-muzik-festivali/4355


Fotoğraf Arter resmi web sitesinden alınmıştır.

2. İzmir Uluslararası Edebiyat-Sinema Buluşması

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanat ve kültürü bir araya getiren 2. İzmir Uluslararası Edebiyat-Sinema Buluşması’nı 19-26 Nisan tarihleri arasında düzenliyor. Kentin çeşitli noktalarında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan festivalde, 17 film sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca, İZKİTAP fuarına paralel olarak söyleşiler de düzenlenecek.

Geçen yıl başlatılan Uluslararası Edebiyat-Sinema Buluşması’nın ikinci edisyonu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı’nın öncülüğünde birçok kurumun iş birliğiyle hayata geçirilecek. Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi ve Kültürpark'taki İzmir Sanat salonlarında gösterilecek olan 17 film arasında, edebiyat eserlerinden uyarlanmış yapımlar da yer alacak.

Festival kapsamında Fransa'dan klasik ve modern yapımlar, Almanya'dan son dönem filmleri ve İtalya'dan da seçkin yapımlar izleyicilerle buluşacak. Ayrıca, yerli yapımlar arasında da dikkat çekici eserler yer alacak.

Edebiyat-Sinema Buluşması, yalnızca film gösterimlerinden ibaret değil. Festival kapsamında düzenlenecek olan söyleşiler de büyük ilgi çekecek. Vecdi Sayar'ın küratörlüğünde gerçekleştirilecek olan "Buluşma" adlı etkinlikte, seçkin konuklarla yapılacak söyleşiler sanat ve edebiyat tutkunlarını bir araya getirecek.


Fotoğraf izmir.art resmi web sitesinden alınmıştır.

Artweeks İstanbul’un 9. Edisyon

Artweeks Istanbul'un 9. edisyonu, 20-28 Nisan tarihleri arasında The Ritz Carlton Residences, İstanbul B Blok'ta sanatseverlerle buluşacak.

Bilgili Sanat ve Sabiha Kurtulmuş organizasyonu ile düzenlenecek etkinlik, sanatın evrensel dilini yansıtan eserlerle sanatseverler ve sanatçılar arasında bağlantı kurmayı hedefliyor. Katılımcı galeriler arasında MERKUR Galeri, Martch Art Project, Anna Laudel, Sevil Dolmacı, Rıdvan Kuday Gallery, Ferda Art Platform, Gallery Kairos, Mine Sanat Galerisi, Ruzy, Collect Gallery, KUN Art Space, The Key Art Gallery, Artopol ve Frank Art Studio gibi isimler yer alırken, kurum sergileri olarak Bilgili Koleksiyonu ve Burhan Doğançay Müzesi ve Koleksiyonu bulunuyor.

Bu yılki etkinlikte, küratoryel projelere ayrılan “Storytellers” bölümü, Bilgili Sanat’ın projesi bağımsız sanatçıları bir araya getiren ONE Akaretler 101 adını taşıyan seçkisi olan “Nexus” alanı ve İstanbul dışından katılan galeriler gibi birçok yenilik de yer alacak. Artweeks Istanbul'da tüm sergiler ve söyleşiler tüm sanatseverlere açık ve giriş ücretsiz olacak.


Fotoğraf artweeks resmi web sitesinden alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın