24 Haziran 2024 Pazartesi

Caz, Mitoloji ve Görsel Kapitalizm

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

Adalar’da Caz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Adalar’da Caz Festivali, 27-30 Haziran tarihleri arasında Prens Adaları'nda gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl büyük ilgi gören festival, bu yıl da caz müziğinin yerli ve yabancı önemli isimlerini ağırlayacak.

Festival kapsamında Büyükada Taş Mektep ve Atatürk Meydanı, Heybeliada Pazar Yeri, Burgazada Eski İskele Meydanı ve Kınalıada İskele Meydanı’nın yanı sıra Kadıköy, Kabataş ve Bostancı’da bulunan Adalar vapur iskelelerinde konserler düzenlenecek. Elif Çağlar Jazz & Groove, İsmail Tunçbilek, Sarp Maden, Arto Tunçboyacıyan, What Da Funk, Alice Francis, Anıl Şallıel & Sevda Alekperzadeh gibi caz müziğinin önemli isimleri sahne alacak.

Festivaldeki konserlerin yanı sıra çeşitli söyleşiler ve atölye çalışmaları da müzikseverlerle buluşacak. Büyükada’da Sarp Maden, İsmail Tunçbilek, Elif Çağlar Jazz & Groove, Afroloji, Arto Tunçboyacıyan 1 To 3, Mustafa İpekçioğlu Miquartet, What Da Funk, Anıl Şallıel & Sevda Alekperzadeh, Duende - Erdem Sökmen & Nağme Yarkın & Hasan Meten, Deli Bakkal ve Alice Francis sahne alacak. Burgazada’da Barış Doğukan Yazıcı Quartet, Korhan Furtacı, CanSu Aslan ve Manuş-u Âlâ; Heybeliada’da Onur Ataman Trio, Şenova Ülker Quartet, Baturay Yarkın Trio Feat. Nağme Yarkın ve Ateş Tezer Trio; Kınalıada’da ise Çağıl Kaya, İmer Demirer Quartet, Tolga Şanlı Power Trio ve KAPIKO performans sergileyecek.

Adalar vapur iskelelerinde dört gün boyunca Bestem Yuvarlak Jazz Quintet, Ayşenur Çınar Duo, Esra Gürçay Duo, Hot Shots Jazz Band, Gizem Gündoğdu Trio, Kaan Arslan Co., DJ The Diplobrat, Kamucan Yalçın & Friends, Elif Çohaz Duo, Gizem Ekiz Duo, Nisan Biçer Duo ve DJ Yakuza dinleyicilerle buluşacak.

Büyükada Taş Mektep’te, festival süresince yetişkinler için Street Jazz ve çocuklar için Solo Jazz atölyeleri düzenlenecek. Ayrıca Yüksel Aksu, Seren Yüce ve Cenk Erdoğan’ın katılımıyla “Caz Müziğinin Yön Verdiği Filmler” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Adalar’da Caz Festivali, caz tutkunlarına unutulmaz anlar yaşatmak ve farklı etkinliklerle müziğin keyfini çıkarmak için kapılarını açıyor.