30 Ekim 2023 Pazartesi

Bodrum Yeni Bir Festivale Kavuşuyor!

Eda Çamlı  |  Ed. Yüsra Yüce

1.Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali: Sanatla Dolu 14 Gün!

Bodrum, güzellikleri ve tarihiyle ünlü bir tatil beldesi olmanın ötesinde, sanatın coşkulu bir kutlamasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTİF), "Başka bir Bodrum Mümkün" mottosuyla 3-16 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

BOTİF, çağdaş dans gösterilerinden performatif sunumlara, dans tiyatrosundan konserlere ve müzikli edebiyat okumalarına kadar uzanan geniş bir program sunuyor. Festivalin sanat yönetmenliğini Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran üstlenirken, yedisi yurtdışından yirmi üç farklı prodüksiyon, yedi farklı mekânda sahne alıyor.

Festivalin açılışı, 3 Kasım'da Bodrum Kalesi'nde İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın sahneleyeceği "Deli Dumrul" oyunuyla yapılacak. Ardından, Türkiye'den ve dünyanın dört bir yanından gelen prodüksiyonlar, Bodrumlu tiyatro severlerle buluşacak. Bu büyüleyici etkinlikler, Bodrum'un farklı mekanlarında gerçekleşecek. Ayrıca Bodrum'da bulunan Cumhuriyet tarihinin ilk okul gemisi STS Bodrum, tiyatro sanatçıları tarafından Halikarnas Balıkçısı'nın eserlerinin okunduğu ve Jehan Barbur'un müziği eşliğinde unutulmaz bir deniz yolculuğuna ev sahipliği yapacak.

Festival kapsamında gerçekleşecek olan konserler ve performanslar da göz dolduruyor. Cem Yıldız'ın "Ben Uçarım Gökler Uçar", Sema Moritz'in "Efsane Hanımlar", Renan Bilek'in "Aranjmanlar-Öyküleriyle Şarkılar" adlı konserleri Bodrumlu sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca, Dilek Türkan ve Oğuzhan Balcı'nın Muğla Büyükşehir Belediyesi Şehir Orkestrası ile vereceği "Şarkıların Cumhuriyeti" konseri de 10 Kasım'da Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak sahnelenecek.


Fotoğraf Biletinial resmi web sitesinden alınmıştır.

İstanbul Komedi Festivali Başlıyor!

Türkiye'nin mizah dünyasının öncülerinden olan BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) tarafından düzenlenen İstanbul Komedi Festivali, her yıl gelişen ve büyüyen bir programla komedi severlerle buluşuyor. 5 Kasım- 3 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, geniş bir katılımcı yelpazesi ve renkli içerikleriyle bu yıl da dikkat çekmeyi başarıyor.

Festivalin yıldız isimleri arasında Türk tiyatrosunun devleri Demet Akbağ, Şener Şen, Uğur Yücel, Ali Poyrazoğlu ve Güneş Berberoğlu, Behzat ve Süheyl Uygur, Kaan Sekban, Doğu Demirkol, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Esra Dermancıoğlu, Deniz Göktaş, Ali Kerim Diler, Can Bonomo, Can Temiz, Bengi Apak, Oya Başar, Hakan Yılmaz ve Asuman Dabak gibi ünlü isimler bulunuyor. Bu isimler, kendi tarzlarıyla ve mizah anlayışlarıyla izleyicilere keyifli anlar yaşatmaya hazırlanıyor.

Festival kapsamında, İstanbul'un komedi tutkunlarına hitap eden oyunlar ve şovlar sahnelenecek. "Aydınlıkevler," "Tuz Biber 6’lı," "Zengin Mutfağı," "Ölün Bizi Ayırana Dek" ile Semaver Kumpanya'nın "Cimri" oyunu, izleyicileri güldürmeye devam edecek.

Festival, İngiliz komedyenlerin de Türk seyircisiyle buluşacağı özel bir platform sunuyor. Funny Woman Awards'ı kazanan Laura Smyth, Ricky Gervais'in turnesinin açılışını yapan Sean McLoughlin, ödüllü genç komedyen Matt Richardson ve Brennan Reece gibi isimler, İstanbul'un komedi sahnesini uluslararası bir boyuta taşıyor.

İstanbul Komedi Festivali, gülmenin iyileştirici gücünü vurguluyor ve şehirdeki her yaştan ve her tattan izleyiciye hitap ediyor.

Festival programının detayları için: https://www.istanbulkomedifestivali.com/


Fotoğraf istanbulkomedifestivali resmi web sitesinden alınmıştır.

Gencay: Başlangıç, Bitiş ve Sonsuzluk

Türkiye'nin önde gelen kadın sanatçılarından biri olan Gencay Kasapçı'nın 2017 yılında kaybından sonra ilk büyük sergisi "Gencay: Başlangıç, Bitiş ve Sonsuzluk," sanatseverlerle buluşuyor.

"Gencay: Başlangıç, Bitiş ve Sonsuzluk" sergisi, Gencay Kasapçı'nın İtalya ve Türkiye'deki sanat yaşamı boyunca ürettiği eserleri, uzun yıllar sonra ilk kez bir arada sunuyor. Serginin direktörlüğünü Döne Otyam, metin yazarlığını ise Dilek Karaaziz Şener üstleniyor.

Sergide, 1960'lı yılların Roma sanat ortamında ürettiği resimler, fotoğraflar ve açtığı sergiler gibi özellikle ZERO grubu ile olan ilişkisine dair belgeler yer alıyor. Aynı zamanda, 2019 yılında hazırlanan "Noktanın Sonsuzluğu: Gencay Kasapçı" belgeseli, sanatçının yaşamına tanıklık edenlerin anlatımlarıyla izleyicilere sunuluyor.

Bu önemli sergiyi, 25 Şubat 2024 tarihine kadar, pazartesi hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında Ankara’daki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde ziyaret edebilirsiniz.


Fotoğraf Erimtan Museum Instagram hesabından alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın