29 Nisan 2024 Pazartesi

Bellek ve İmajlar: Yeni Sergiler Rüzgarı

Eda Çamlı  |  Ed. Murat Kadaş

Saklambaç

Sanatçı Ece Haskan'ın heyecan verici ilk kişisel sergisi olan “Saklambaç”, 26 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında Büyükdere35’te sanatseverlerle buluşuyor. “Saklambaç” sergisi, Ece Haskan’ın son dönem üretimleri ile ilk kez izleyicilerle buluşacak heykellerini bir araya getiriyor. Sergide, insan yaratıcılığının köklerinden gelen oyunlar ve hikayeler, farklı formlarda izleyiciyle buluşuyor. Masallar, çocuk oyunları ve kostümler gibi yaratılmış imgeler, sanatçının elinde mecazi bir oyun haline dönüşerek beklenmedik anlamlarla yeniden şekilleniyor. Bu durum, izleyicilerin gerçeklik algısını sorgulayarak saklı anlamların keşfine ve tamamlanmasına bir davet niteliği taşıyor.

Ece Haskan, “Saklambaç” sergisinde gri alanlara renkli müdahaleler yaparak nesnel ve öznel olan arasındaki çatışmayı ele alıyor. Özne ve nesne arasındaki ilişkiyi değiştirerek imgelerle oyunlar oynuyor ve ironiyi bir anlatım aracı olarak kullanıyor. Sergideki çalışmaları, insan bedeni ve nesneler arasındaki hiyerarşik ilişkileri sorgulayarak tuhaf ve ironik hikayeler anlatıyor. Bu hikayeler, zaman ve mekân algısının belirsizliklerle dolu çoğulcu bir anlatıma sahip olduğu bir zeminde şekilleniyor.

Ece Haskan’ın eserleri, öznel deneyimlerle iç içe geçmiş nesnel ve öznel temsillerin bulanık sınırlarının keşfedildiği bir deneyim sunuyor. İzleyiciler, sanatçının çalışmalarını kişisel deneyimlerinin ışığında yorumlayarak insan zihninin karmaşıklığını ve kavramsal derinliğini keşfetmeye davet ediliyor.


Görsel ece.haskan resmi instagram hesabından alınmıştır.

Being

Sanatçı Seçil’in uzun zamandır üzerinde düşündüğü yaşamın içindeki “olma hâli” fikrinden esinlenerek ürettiği yeni işlerinin yer aldığı “Being” başlıklı kişisel sergisi, 4 Mayıs tarihine kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebiliyor.

Sergi, Seçil’in Being (Olma Hâli) ve Being in Love (Aşık Olmak) adlı iki eserini ilk kez gösteriyor. Sanatçı, renk ve dokunun ön plana çıktığı, hareketten beslenen ve parça bütün ilişkisini vurgulayan eserlerini izleyiciyle buluşturuyor. Being (Olma Hâli), 18 metre boyutunda ve 12 parçadan oluşurken, Being in Love (Aşık Olmak) ise modüler bir kurguyla bir araya gelen 30x30cm boyutunda 30 parçadan meydana geliyor.

Seçil, sergisinde deneyimlediği özgürleşme ve dönüşüm yolculuğunu Being (Olma Hâli) üzerinden aktarıyor. Sanatçı, soyadı olarak da seçtiği “Being”i serginin temel çerçevesi olarak kullanıyor. Rupert Spira’nın kitapları ve dinlediği söyleşiler gibi kaynaklardan ilham alan Seçil’in eserleri, soyut kavramları geometrik formlar aracılığıyla estetik bir şekilde ifade ediyor.

Seçil, yapıtlarında sınırları zorlarken, soyut kavramlar ile somut formlar arasında köprü kuruyor. Metafizik iç görüleri geometrik dille buluşturan sanatçı, izleyicileri soyut düşüncelerin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.


Görsel secilsstudio resmi instagram hesabından alınmıştır.

Ritim ve Armoni

Atilla Atala'nın kişisel sergisi olan "Ritim ve Armoni", 15 Haziran'a kadar Gallery 11.17'de sanatseverlerle buluşuyor. Atilla Atala, sergisinde dünyaca ünlü Türk ve yabancı caz sanatçılarını ve caz müziğini konu alan resim ve heykellerini sergiliyor. Sanatçı, cazın derinliklerinde yatan duyguları, ritimlerin ve harmonilerin dansını tuvale ve heykellere yansıtarak izleyicilere benzersiz bir deneyim sunuyor.

Cazın evrensel dilini ve ruhunu yansıtan eserlerinde, Atala, müziğin ruhunu renklerle ve formlarla ifade ediyor. Geometrik soyutlama ve Gestalt kuramının etkisi altında, ritmin ve armoninin dansını figürlere dönüştürerek, izleyicileri müziğin büyüleyici dünyasına davet ediyor. Atilla Atala, resim ve heykel çalışmalarında caz sevgisini ve saygısını hissedebileceğiniz bir atmosfer yaratıyor. Her bir eserinde, cazın ruhu ve müzisyenlerin tutkusuyla doldurulmuş "ikonik portreler"iyle, izleyicilere unutulmaz bir sergi deneyimi sunuyor.


Görsel gallery11.17 resmi instagram hesabından alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın