7 Ekim 2023 Cumartesi

Aylardan Filmekimi

Filmekimi 2023: Sinemaseverlerin Heyecanla Beklediği Bir Sinema Şöleni

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 22. kez düzenlenecek olan Filmekimi, sinemaseverlerin uzun bir süredir beklediği anı işaret ediyor. Uluslararası festivallerde ödüller kazanan ve dünya prömiyerlerini gerçekleştiren filmleri sunma misyonuyla yola çıkan Filmekimi, bu yıl İstanbul'da 13-22 Ekim tarihleri arasında ve İzmir'de ise 20-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Filmekimi 2023 programı, sinemaseverleri büyüleyen bir dizi başyapıtla dolu. Todd Haynes'in başarılı oyuncular Julianne Moore ve Natalie Portman'ı buluşturduğu yeni filmi "May December," derin bir duygusal deneyim vadediyor. Ken Loach'un sinema dünyasına veda ettiği filmi "The Old Oak," usta yönetmenin son eseri olarak büyük ilgi çekiyor. Sofia Coppola'nın Priscilla Presley ve Elvis Presley'in aşkını anlattığı "Priscilla," unutulmaz ikonik bir hikâyeyi beyaz perdeye taşıyor.

Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanan "Anatomy of A Fall" ve Lorgos Lanthimos'un Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan filmi "Poor Things" gibi büyük ödüllü yapıtları da izleyicilere sunuyor.

Zeki Demirkubuz'un uzun bir aradan sonra yönettiği yeni filmi "Hayat," Filmekimi'nde İstanbul prömiyerini yapıyor. Demirkubuz'un son filmi "Kor"dan sonra çektiği bu yapım, sinemaseverler tarafından büyük bir merakla bekleniyor.

Festival programı için: https://filmekimi.iksv.org/tr


Fotoğraf, Passo resmi web sitesinden alınmıştır.

212 Photography İstanbul Fotoğraf Festivali, İstanbul’un Farklı Rotalarında Sanatseverleri Ağırlamaya Hazırlanıyor!

Türkiye'nin en kapsamlı uluslararası fotoğraf festivali olan 212 Photography İstanbul, 5-15 Ekim 2023 tarihleri arasında fotoğrafın yanı sıra farklı sanat disiplinlerini de içeren kapsamlı bir programla İstanbul'un farklı bölgelerinde izleyicileri ağırlamaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl yetmiş binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapan festival, bu yıl 20'den fazla mekânda gerçekleşiyor. Sergilerin yanı sıra atölyeler, söyleşiler, film gösterimleri, konserler ve performanslar gibi farklı etkinliklere yer veren festival, İstanbul'un her iki yakasında şehrin farklı noktalarını keşfetme fırsatı sunuyor.

Yapı Kredi bomontiada'da gerçekleşecek festivalde, Daniëlle van Zadelhoff, Éva Szombat, Rob MacInnis, Floriane de Lassée ve Mous Lamrabat'ın solo sergileri görülebilecek. MSGSÜ Tophane-i Âmire Kültür ve Sanat Merkezi'nde, koruma alanlarında hayvanların ve doğanın dünyasına ışık tutan Nick Brandt'ın çekimlerini içeren bir sergi bulunuyor. St. Benoit Kilisesi'nde ise Jules Verne'in hayal dünyasından ilham alan "Neredeyiz?" sergisi ziyaretçilere kendi evrenlerini sorgulama imkânı sunuyor.

Festivalin detayları için: https://www.212photographyistanbul.com/


Fotoğraf, 212Photography resmi web sitesinden alınmıştır.

Fans of the Galaxy: Star Wars Fan Sergisi

Sinema tarihinin en çok izlenen serilerinden biri olan Star Wars'a olan sevgi ve bağlılık, İstanbul Sinema Müzesi'nde düzenlenen kapsamlı bir sergi ile kutlanıyor. "Galaksinin Fanları Sergisi," 40 yıl boyunca biriktirilen 600'den fazla özel parçayı sergileyerek Star Wars evrenini hayranlarının önüne getiriyor.

İlk serisi 1977 yılında yayınlanan Star Wars yapımı ile başlayan bu sergi, 40 yıl boyunca tutkulu hayranlar tarafından oluşturulan konstrüksiyonlar ve eşsiz objeleri içeriyor. Sergi, Star Wars evrenine özgü birçok detayı içeren çok yönlü bir anlatı sunuyor. Orijinal ürünlerin yanı sıra, yüzlerce benzersiz koleksiyon parçası, gerçek boyutlu figürler, kasklar, ışın kılıçları, imzalı maskeler, sanal gerçeklik deneyimleri sunan alanlar, set dekorları ve daha fazlası serginin önemli bileşenlerinden.

Galaksinin Fanları Sergisi, Star Wars evreninin büyüleyici dünyasını derinlemesine keşfetmek isteyenler için mükemmel bir fırsat. Bu eşsiz sergi, hem sadık hayranlarına hem de yeni nesil Star Wars tutkunlarına unutulmaz bir deneyim sunmayı amaçlıyor. İstanbul Sinema Müzesi, Star Wars evreninin büyüsüne kapılmak isteyenleri ağırlamak için hazır bekliyor.


Fotoğraf Mobilet resmi web sitesinden alınmıştır.

Kedi Müzesi: İstanbul’un İlk Hayvan Temalı Müzesi

İstanbul, doğanın hızla tahrip edildiği, kirletildiği ve tüketildiği bir dönemde, değerli sanatçı Sunay Akın'ın koleksiyonundaki objeleri paylaşmasıyla şehrin ilk hayvan temalı müzesine ev sahipliği yapıyor. Beşiktaş Belediyesi tarafından Çırağan Hizmet Binası'nda açılan Kedi Müzesi, doğa ve hayvan sevgisini ziyaretçilerine aktarırken duyarlılık kazandırmayı hedefliyor.

Müze, masal, oyuncak, oyun ve çizgi roman tarihinin kedilerini aynı çatı altında bir araya getiriyor. Doğa korumacılığının önemine vurgu yaparak içerisinde "Nuh’un Gemisi" bölümünü barındırıyor ve bir galerisinde "Kedi Kaleci" tanımından ilham alarak futbol tarihinden seçkin örnekler sunuyor. Kedilerin büyülü dünyasını bir araya getiren bu müze, kendi alanında da öncü bir rol üstleniyor.


Fotoğraf, Beşiktaş Belediyesi resmi Youtube kanalından alınmıştır.

Yorumunuzu bırakın