açıklama

Suluboya Sanatı’nın akışkanlığıyla içsel bir yolculuğa çıkın!

Ahsen Küçükçalık yürütücülüğünde gerçekleştireceğimiz bu atölye ile duygusal bir yaklaşımla suluboyayı keşfedeceğiz. İçsel yaratıcılığımızı harekete geçirerek duygusal ifademizi suluboya ile buluşturacağız.

Katılımcılar, Ahsen Küçükçalık’ın rehberliğinde gerçekçiliğin sınırlarını zorlayarak izleyicinin algısını nasıl şekillendirebileceklerini, nihai resmin parçalarının toplamından daha fazlası olacak şekilde referans görüntülerin seçimi, stili ve tekniği kullanmaya kadar uzanan temel kavramları öğrenecekler. Ayrıca gerçekçilik ve soyutlama arasındaki ilişkiyi keşfedecek ve her ikisinin de ilginç resimler yaratmadaki önemini öğrenecekler.

Malzeme bilgisi, suluboya tekniği, renk bilgisi hakkında teorik ve pratik bilgiler verilirken atölye çalışması sırasında Ahsen Küçükçalık grupla birlikte aynı resmi yaparak katılımcıları izleyecek ve izlediklerini uygulayarak sanat eserlerinin oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Atölye için gerekli malzemeler Decollage Art Space tarafından karşılanacaktır.

Kayseri doğumlu olan Ahsen Küçükçalık, Bogaziçi Üniversitesi, İs İdaresi bölümünü bitirdikten sonra sektörlerinin önemli şirketleri olan Commercial Union Sigorta, Koleksiyon Mobilya, Bilkont Dış Tic. gibi şirketlerde uzun yıllar yöneticilik kademelerinde profesyonel olarak çalıştı. Tüm vaktini çocukluktan beri içinde taşıdığı kendini resim ile ifade etme hayalini gerçekleştirmek üzere Şahinler Holding Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki Satış Pazarlama Müdürlüğü görevini toplam yirmisekiz yıllık profesyonel kariyer hayatının ardından 2019 yılında bıraktı. 2015 ve 2016 senelerinde iki yıl ressam Neslihan Can atölyesine devam ederek, gerçekçi tarzda yağlıboya eğitimini tamamladı. 2017 senesinde ünlü Meksikalı hiperrealistik resim sanatçısı Omar Ortiz’in Fransa/Paris’teki kısa dönemli atölyesine katıldı. Oradaki tecrübelerini Türkiye’deki sanat severlerle de paylaşmak için 2018 ve 2023 yıllarında Omar Ortiz atölyelerini İstanbul’da organize ederek farklı ülkelerden sanatçıları biraraya getirdi. Bu süreçte birçok karma sergiye, ulusal ve uluslararası sanat fuarlarına katıldı ve bir kişisel sergi düzenledi. Fotoğrafçılığa ve teknolojik ilerlemelere merakı onu NFT eserler üretmeye yönlendirdi. NFT eserleri OpenSea, Rarible ve Foundation pazar yerlerinde, orijinal yağlıboya eserleri DeCollage ArtShop ve www.ahsenkucukcalik.com sitesinde satışa ve beğeniye sunulmuştur. Özel siparişler de almaktadır.